Demirtaş PKK'nın yenilgisini Kürtler'e mal etti

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cizre'deki çukur ve barikat eylemlerinde yaşanan büyük hezimeti Kürtler'e mal ederek, Kürt toplumunun bu yenilgiyle birlikte devletten tamamen koptuğunu savundu

Demirtaş PKK'nın yenilgisini Kürtler'e mal etti
30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:12

PKK'nın sivilleri canlı kalkan yaparak çukur ve barikatlar kurduğu Cizre'de aldığı yenilgi HDP Eş Başkanı Demirtaş tarafından çok ilginç bir şekilde yorumlandı. Demirtaş'a göre örgütün burada aldığı tarihi yenilgi, Kürtler'in devletten kopuşuna neden oldu. 

HDP destekçisi Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Selahattin Demirtaş, PKK'nın aldığı yenilgileri Kürtler'e mal ederek, Kürtlerin Cizre'den sonra devletle tamamen ipleri kopardığını ileri sürdü. Cumhuriyet Gazetesi muhabirinin, "Çok kez "Bu gidiş hayırlı değil, duygusal kopuşa varıyoruz" uyarıları dillendirildi. Neredeyiz, gönül teli koptu mu?" şeklindeki bir sorusu üzerine konuşan Demirtaş, şunları söyledi: 

Koptu tabii ki, Cizre'de koptu. Cizre'de bu yaşanmasın diye çok uğraştık. Ellerine devletin ne kadar acımasız olabileceğini göstermenin tarihi fırsatı geçmişti. Cizre'deki bodrum katliamını yaklaşık bir aya yaydılar. Bilerek herkes hücrelerine kadar korksun istediler. Biz orada insanların canını kurtarmaya çalıştık ama devletin vermek istediği mesajın karşılığında Kürtlerin vereceği mesajın da unutulmaması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Olmadı, devlet yine de mesajını vermek istedi. Evet, Kürtler "Bize biat etmeyenlere karşı bu denli acımasız oluruz" mesajını aldı. Dersim'de, Maraş'ta, Sivas'ta gerektiğinde bu mesajı gösteren devlet 2016'da da değişmemişti. Kürtler bu mesajı aldı. Bu mesajı almış olan Kürtlerin gönlünde bir daha asla Türk devleti ile bir aidiyet ilişkisi kurulamayacak. Böyle bir Türk devleti ile bu mesajı almış bir Kürt toplumu arasında bir ilişki asla kurulamayacak. Maalesef buraya gelindi. Türk devleti yeni bir ilişki mi kurmak istiyor, o yöntemi, kendisini nasıl affettireceğini, kendisi bulacak. Bunun tersini söyleyen siyasetçi kendini ve toplumu kandırmış olur. Kürtler geçmişle yüzleşmeye ve helalleşmeye hazırdı ama bu maalesef Cizre ile bitti.


Etiketler; #pkk #Demirtaş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Adanali - 2 yıl önce
Bu demirtas hayal dunyasinda yasiyor Artik bittiniz kabul edin
Avatar
Fırat - 2 yıl önce
... doymazmış demırtaş ta onlardan. Artık Kürtler bunların ne .. olduğunu oğrendı e.. ı tohu..mları vatan hayınlerı
Avatar
Cansu - 2 yıl önce
Bu Demirtaş ne saçmalıyor,devleti güç kullanmaya teşvik eden pkk,kürtleri evlerinden edip canlı kalkan yapan pkk,tarafini bu kadar net dile getiremez insan