Demirtaş: Bizi ifadeye zorla götüreceksiniz

Dokunulmazlıkları kalkan HDP Eş Başkanı Demirtaş, savcılığa ifadeye gitmeyeceğini bir kez daha tekrarladı

Demirtaş: Bizi ifadeye zorla götüreceksiniz
19 Haziran 2016 Pazar 23:48

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "510 dava, soruşturma var 56 milletvekilimizle ilgili. 510 tane ifade vermemiz gerekiyor. 93'ü sadece bana ait. 486 yıl hapis, iki de müebbet istiyorlar. Sağlık olsun diyorum Allah uzun ömür versin, yatarız, çıkarız." dedi.

Demirtaş, partisinin Antalya İl Teşkilatınca Kepez ilçesi Şafak Mahallesi'ndeki pazar yerinde düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının politikalarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

Demirtaş, haftaya mahkemelere çıkacaklarını, savcılığın 'Gel ifade ver" diye kendilerine tebligat göndereceğini bildirdi. Daha önce de savcılara çağrıda bulunduğuna dikkati çeken Demirtaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Zaten dosyalarımız hangi savcılara gitti, şu hakim savcıların yeri değişti de ne tür fırıldaklar çevrildi, onu da bilmiyoruz. ama her savcı her hakim iyi niyetlidir, öyle kabul edelim. Diyelim ki öyledir. Ben çağrı yapıyorum savcılara, bize davetiye falan göndermeyin kardeşim, gelmeyeceğiz. Götürecekseniz, bizi zorla götüreceksiniz. Kendi ayağımızla gelip size ifade vermeyeceğiz. Niye vermeyeceğiz? Yargıya saygısızlığımızdan değil, ortada saygı duyulacak bir yargı olmadığındandır. AKP'nin hukuk komisyonlarına gidip ne ifade vereceğiz biz ya. AKP'den emir alan mahkemelere neyin ifadesini vereceğiz? Bize soracağınız sorulara alacağınız cevap bir tanedir, tektir. Biz siyaseten, yaptığımız siyasetten dolayı ancak halk tarafından sorgulanabiliriz. Savcı, hakim bizim siyasi duruşumuzu sorgulayamaz. Siyaset yapmak da suç olamaz."

Demirtaş, 56 milletvekilleriyle ilgili 510 dava, soruşturma olduğunu bildirdi.

510 tane ifade vermeleri gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:
"93'ü sadece bana ait. 486 yıl hapis, iki de müebbet istiyorlar. Sağlık olsun diyorum Allah uzun ömür versin, yatarız, çıkarız. Bundan korkumuz, kaygımız yok da ülke ne olacak? Siyasetçi, halkını düşünmek zorunda, kendini değil. Ülkesini düşünmek zorunda. Biz onu düşünüyoruz. Yoksa bizim için ömrümüz dışarıda mıdır, içeride mi geçmiş? Önemli değil. Önemli olan nerede yaşadığın değil, içeride de olabilirsiniz dışarıda da. Dik misin eğik misin? Alnın açık mı değil mi? Budur mesele. Biz dışarıda da olsak, cezaevinde, parlamentoda olsak tavrımız değişmeyecek. Bizim için önemli olan bir gün fazla yaşamak değil, onurlu yaşamaktır. Çok kısa olsun, ama onurlu olsun hayatımız."

Demirtaş, kendilerine oy verenlerle, dualarıyla kendilerini destekleyenler açısından dönemin "seslerini en gür çıkarma dönemi" olduğunu söyledi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Tek bir milletvekiline dokunulduğu anda meydanlar, alanlar sizin için meşrudur. Protesto hakkı anayasal bir haktır. İradenize her yerde sahip çıkmalısınız. Dokunulan sizin iradenizdir, ben değilim. Kararlı bir şekilde geri adım atmadan, üstünüze gelecekler, bunlar üst akılın oyunu falan filan diyecekler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Berto - 2 yıl önce
Ağır hakaret içeren yorum.
Avatar
M.ALİ - 2 yıl önce
Hakaret içeren ve büyük harflerle yazılmış yorum!
Avatar
ferhat - 2 yıl önce
kesla .. pkk lar sizi analarin ahi cikacak senin gibilerden laf salatasina icerde devam edersin