Demirtaş: Bizden başka Türkiye partisi yok

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Türkiye'de kendilerinden başka 'Türkiye partisi'nin bulunmadığını iddia etti

Demirtaş: Bizden başka Türkiye partisi yok
31 Ocak 2016 Pazar 17:04

Sonhaberler.Com

Halkların Demokratik Partisi Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı düzenlendi. Toplantıya HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, bazı HDP milletvekilleri ve il başkanları katıldı.

Demirtaş, Türkiye partisi kavramına atıf yaparak, “Türkiye’de bizim dışımızda Türkiye partisi yok. Keşke olsaydı. Çünkü, Türkiye’nin gerçek toplumsal yapısını, kendi siyasal organları bünyesinde barındıran, taşıyan temsil gücünü kendi parti organlarında taşıyan, Türkiye gerçekliğini, parti programına, söylemine, eylemine taşıyan başka hiçbir parti yok” ifadelerini kullandı.

Demirtaş şunları kaydetti: Türkiye’nin en çok oy alan partisi tek dil üzerine kuruludur. Çok oy almış olmak, çok doğru olduğumuzu göstermiyor ki. Birileri Türk milliyetçiliği kimliği üzerinden örgütlenmiş. Zaten onlara göre bir Türk dünyaya bedel. Hepimiz Türk’üz. Türk dışında kimlik yok, millet yok. Bir diğerine baktığınızda, toplumun tarihini 1923’ten başlatıyor ve Kemalizm üzerine kurulu ulusalcı, milliyetçi bir anlayışla. Tek kimlik üzerinden toplumu asimile etme, yeni bi ulus yaratma anlayışı var.

Türkiye’de otoriter, baskıcı ulus devlet anlayışına karşı öz yönetime dayalı, halkın gücüne dayalı yönetimi savunduklarını belirten Demirtaş, “Adalete, demokrasiye, özgürlüğe dayalı bir barışı istiyoruz. Bizler emekten yanayız. Alın teriyle üretip, çalışan, ekonomiyi var eden, toplumu omuzlarında taşıyan çalışan, üreten kesimin hakkını, özgürlüğünü savunuyoruz. Kadın özgürlükçü bir bakış açısıyla Türkiye siyasetine yeni bir soluk, gerçekçi bir hamle ile müdahale eden bir partiyiz” dedi.

TARİHSEL KIRILMA VURGUSU

Ortadoğu ve Türkiye'nin tarihsel bir kırılma yaşadıklarını belirten Demirtaş, “Doğru bir köprü kurabilecek olan biz olduğumuz için, bu köprüyü kurmak için üst üste koyduğumuz her tuğla bu yüzden büyük bir öfkeyle yıkıyorlar, yıkmaya çalışıyorlar. Ya biz kuracağız, Türkiye’nin devrimcileri, demokratları, bizler geleceğin Türkiye’sini biz kuracağız, ya da dincilik, mezhepçilik, ayrımcılık üzerine inşa edilmiş bir devleti hayal edenler kuracak. Bu geçiş, değişim başladı. Bunu kimse durduramaz. Buna yön verme mücadelesi sürdürülüyor” ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ ise, HDP’nin tarihsel misyonunun insanlara ışık olduğunu söyleyerek, “Kolay zamanlarda, her şeyin veya birçok şeyin yolunda gittiği, siyasetin tıkır tıkır işlediği, toplumsal kurumsallaşmanın önünün açık olduğu koşullarda ilerlemek, başarmak kolaydır. Asıl tam da böyle koşullar içerisinde, yol yürümek, ilerlemek oldukça zordur, meşakkatlidir. Siz bu zor ve meşakkati en çok iyi bilenlerdensiniz” ifadelerini kullandı.

'HANGİ İÇERİKLE, HANGİ YÖNDE OLACAK'

“Bugün bütün Türkiye halkları açısından siyaset, siyaset içerisinde bu siyasi kuruma yön verme çabası içinde olan kesimler, temsiliyetler, Türkiye halklarını katı yol ayrımlarına doğru sürüklüyor" diyen Yüksekdağ şunları söyledi:

"Türkiye’deki ezilen bütün kesimler bakımından bir saflaşma ihtiyacı kendisini çok daha somut bir şekilde gösteriyor. Bugün mesele saflaşmanın hangi içerikle, hangi yönde olacağıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×