Davutoğlu özür diledi

Başbakan Davutoğlu, Merve Kavakçı'ya yapılanları hatırlatarak, 'Bu kadına haddini bildirin' diyen başbakanın adına özür diliyorum dedi.

Davutoğlu özür diledi
15 Mart 2015 Pazar 18:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu, başörtüsü ile TBMM'de ant etmek dileyen Merve Kavakçı'ya yapılanları hatırlatarak, "Bu kadına sınırını bildirin’ diyen bir başbakanın bu topraklarda hükmetmesi dolayısıyla tüm kadınlardan özür diliyorum. Onun hesabına da özür diliyorum. Bir daha bu ülkede hiç bir başbakan hiç bir hanım için böylesine bir anlatım kullanmayacaktır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongrede konuşan Davutoğlu, sözlerine kadınları selamlayarak başladı.

ECEVİT ADINA ÖZÜR DİLEDİ

Konuşmasında ‘yeni Türkiye’ vurgusu oluşturan Başbakan Davutoğlu, TBMM’de Merve Kavakçı’nın başörtüsü ile ant edemediğini hatırlatarak, “Eski Türkiye’de benim makamımda oturan bir başbakan Allah rahmet eylesin, oraya milletin oyuyla gelmiş bir kardeşimize ‘Bu kadına hakkını bildirin’ demişti. Kürsünün önüne baylar gelmişti. O hanım mebus ulusal iradeyi temsil ediyordu. Yeni Türkiye’de bugün başı açık, başı örtülü tüm kadınlarımız onurla TBMM’ye giriyorlarsa bu AK Parti’nin kadınlara duyduğu saygının eseridir. Bugün Aydın kesilenler o süre sus pus köşelerinde oturmuşlardı. Ama bir kadro vardı ki bunu hiç unutmadı. 

Bu aşkla yola çıktı ve eski Türkiye’nin tüm kalıntılarını ayaklarımızın altına almak için yola çıktı. Halbuki Halide Edip Adıvar, İzmir işgal edildiğinde Sultanahmet meydanında halka hitap ederek, ‘Fatihlerin, Kanunilerin ülkesi istiklalsiz kalamaz’ demişti. ‘Bu toprakların üzerinde şerefsiz yaşamaktansa, bu toprakların altında olmayı yeğleriz’ demişti. O kıyafetle Meclis’e gelen bir hanımefendi, hür Türkiye Meclisi’nde tahkir edilmişti. Bu salonda el ele bulunan başörtülüler ve başı açıklar adına, her memleketten gelen İstanbullular hesabına denir ki ne Meclis’te ne köyle kimse kadınlık onurunu çiğneyemeyecektir. Herkes istediği biçimde giyinecek, düşünecektir” diye konuştu.

Yeni Türkiye’de başörtülü bayanların da başı açıklar bu şeklinde mebus adayı olduğunu izah eden Davutoğlu, 6 bin 330 hanım namzet adayından bin 45’inin namzet olacağını söyledi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×