Davutoğlu: Baharda terörü kuzeye yayacaklarmış

Bingöl'de konuşan Başbakan Davutoğlu, "Şimdi tehdit ediyorlarmış, 'Daha önce Cizre'de, Sur'da, Silopi'de bu terörü başlattık', bahar gelince kuzeye, Bingöl'e, Van'a ve diğer illerimize yayacaklarmış. Baharında da yazında da, kışında da güzünde de ülkenin her yerinde olacağız. Bizi kimse korkutamaz" dedi.

Davutoğlu: Baharda terörü kuzeye yayacaklarmış
27 Şubat 2016 Cumartesi 13:29

Bingöl’de konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerine Kürtçe başladı ve “Bingöl benim ikinci evim” dedi. 26 Şubat’ta, kendisiyle aynı gün doğum günü olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın doğum gününü kutladı. Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında muhalefet ile aralarında yaşanan tartışmaya değinen Davutoğlu, tepkisini şöyle dile getirdi:

"Bakın dün hiç birbirlerine laf etmediler. Tek parti zihniyetine sahip CHP, diğerlerine laf etmedi. Bu ülkenin doğusunda, güneydoğusunda gelip selam veremeyen MHP, diğerlerine laf etmedi. HDP, terör örgütünün sözcüsü olan o parti, diğerlerine laf edemedi. Hep beraber bize saldırdılar. Hodri meydan, kim çıkarsa çıksın karşımıza, ister tek başına, ister hepsi birlikte, biz buradayız. Türkiye'deyiz, doğudayız, batıdayız, kuzeydeyiz, güneydeyiz, her bir ilimizdeyiz ve her yerde, her meydan okumaya karşı da dimdik ayaktayız. Çünkü Türkmen yiğitler de bizimle, Zaza yiğitler de bizimle, Kürt yiğitler de bizimle."

"Terörden medet umanlar, elini tetikten çekmeyenler hiç iflah olmayacaklar. Şimdi tehdit ediyorlarmış, 'Daha önce Cizre'de, Sur'da, Silopi'de bu terörü başlattık', bahar gelince kuzeye, Bingöl'e, Van'a ve diğer illerimize yayacaklarmış. İşte buradan diyorum, baharında da yazında da, kışında da güzünde de ülkenin her yerinde varız, her yerinde olacağız. Bizi kimse korkutamaz."

SÜRECİN TEK SORUMLUSU

Davutoğlu, “PKK’nın barış ve huzur ortamı yerine, halkını ateşe veren Esed rejimi ile işbirliği halinde, kanlı bir etnik ve mezhebi çatışmanın tarafı olmayı tercih ettiğini” söyleyerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin, bölgenin huzura kastettiler. Huzura kasteden güçlerin taşeronu, piyonu haline geldiler. Bugün çözüm sürecinin durmasının tek sorumlusu, silahların gölgesine saklanmaktan vazgeçmeyenlerdir. 2013 martında 'Silahları terk edeceğiz' sözünü verdikten sonra 2014'te, 2015'te ve şimdi 2016'da şehirlerimizi, ilçelerimizi silah deposu hâline getirmeye çalışanlar, işte çözüm sürecini durduranlar da bitirenler de onlardır. Bütün vebal, onların omuzlarındadır."

REFERANDUM İÇİN DESTEK

Başbakan, daha önce yapılan halk oylamasına Bingöl'ün yüzde 95,8 ile “muazzam bir destek” verdiğini belirterek, "İnşallah anayasamızı Ankara'da, sizlerin de onayıyla yaptıktan sonra, refandumda çok daha büyük bir oranla 'evet' diyeceğinizi biliyorum" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×