Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Başbakanlık genelgesi yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilen Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.Genelgede cumhurbaşkanlığı seçimi esnasında; başta mülki amirler...

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Başbakanlık genelgesi yayımlandı
27 Haziran 2014 Cuma 09:43

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilen Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgede cumhurbaşkanlığı seçimi esnasında; başta mülki amirler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemlerin alınacağı, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterileceğini vurgulandı.

Genelgenin başlangıcında, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101 ve 102. maddeleri ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’na göre cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceği hatırlatılarak, ilgili mevzuatı uyarınca cumhurbaşkanı seçiminin; mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde tamamlanması gerektiği belirtildi.

Anayasanın 79. maddesi ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu gereğince Cumhurbaşkanı seçiminin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verildiği belirtilerek, şunlar aktarıldı:

“Yüksek Seçim Kurulu'nun 6 Haziran 2014 tarihli ve 2910 sayılı kararıyla cumhurbaşkanı seçimi takvimi belirlenmiştir. Buna göre, seçimin başlangıç tarihi 29 Haziran 2014 Pazar günü olarak tespit edilmiş; birinci oylamanın 10 Ağustos 2014 Pazar günü, ilk oylamada salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise ikinci tur oylamanın 24 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacağı ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı seçiminin; Anayasanın 79. maddesinde öngörülen ‘Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü” ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca; gerekli işgücü, araç ve diğer malzeme desteğinin sağlanması önem taşımaktadır.”

SEÇİMLER İÇİN PERSONELE YILLIK İZİN PLANLAMASI

Cumhurbaşkanı seçiminin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihinin dikkate alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekilen Başbakanlık genelgesi, “Bu hususta il ve ilçe seçim kurulları ile koordinasyon içerisinde, kamu personelini de mağdur etmeyecek şekilde gereken tedbirler ivedilikle alınacaktır. Bu itibarla, Cumhurbaşkanı seçiminin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin talepleri ivedilikle karşılanacak, ihtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteği sağlanacaktır. Bu çerçevede, başta mülki amirler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemler alınacak, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterilecektir.” ibareleriyle sona erdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×