Çözüm Süreci desteği yüzde 35'e düştü

Çözüm Süreci'ne 7 Haziran öncesinde yüzde 78 olan halkın desteği şimdilerde yüzde 35'e düştü

Çözüm Süreci desteği yüzde 35'e düştü
15 Haziran 2016 Çarşamba 10:00

PKK'nın çukur ve barikat operasyonları nedeniyle tamamen biten Çözüm Süreci'ne halkın desteği yüzde 78'den yüzde 20'lere düşmüş durumda. HDP'lilerden sonra Çözüm Süreci'ne en yüksek desteği veren AK Parti'de destek gerilere düşmüş durumda. AK Partililerin sadece yüzde 26'sı Çözüm Süreci'ni istiyyor. HDP'lilerin ise yüzde 91'i. HDP'den sonra sürece en büyük destek yüzde 35 ile CHP'den. MHP ise yüzde 20'lerde. 

Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi, Çözüm Süreci'nin başlama ihtimalini değerlendirdiği bugünkü yazısında önemli tespitlerde bulunduktan sonra güvenilir kaynaklardan elde ettiği bir anketi paylaştı. Ankette, halkın Çözüm Süreci'ne desteğinin yüzde 35'e düştüğü görüldü. 

İşte Selvi'nin yazısından ilgili bölüm: Şehir savaşları ve sivilleri hedef alan canlı bomba eylemleri ve bombalı araçlarla İstanbul ve Ankara başta olmak üzere şehirlerimizde yapılan saldırılar çözüm sürecine olan desteği de önemli ölçüde geriletmiş görünüyor. Çözüm sürecinin başladığı dönemde Erdoğan, halkın desteğini yüzde 78 olarak açıklamıştı. Bugün bu oran yüzde 35.5’e gerilemiş durumda. Bölgede ise destek hâlâ yüzde 70 seviyesinde. Bölge halkı, terörle mücadele et ama çare siyasi çözümde mesajını veriyor.
 
Çözüm sürecine ışık tutması açısından raporlaması yeni tamamlanmış güvenilir bir anketten sonuçları aktarmak istiyorum.
 
AK Parti: yüzde 26.7
CHP: yüzde 36.8
MHP: yüzde 20.6
HDP: yüzde 91.05

 
Çözüm sürecine destek HDP’den sonra yüzde 70 seviyesinde AK Parti’den geliyordu. Müthiş bir gerileme. Çözüm sürecine destek, etnik kökenlere göre de ciddi farklılık arz ediyor. Neredeyse aralarında bir uçurum var. Kürt ve Zazalarda çözüme destek yüzde 72 seviyesinde. Türklerde ise bu oran yüzde 27.3’le Türkiye ortalamasının altında. Çözüm adına umut verici bir tablo değil. Halkın büyük bir kısmı, PKK’nın çözüm sürecini istismar ederek şehirlere yığınak yaptığı kanaatinde.
 
ÖCALAN’A ZİYARETE DEVAM
 
Çözüme dönük olarak Kandil’den mesajlar gelirken, Öcalan bu işin neresinde? İmralı’ya yapılan devlet ziyaretleri seyrekleştirilmiş ama devam ediyor. Yeni süreçte Öcalan denklem dışı. Ama şimdilik...


Etiketler; #çözüm süreci

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×