Çiçek'ten Kılıç'a tepki: Kimse oraya haşlanmak, tokat yemek için gitmedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarını, "Üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi.

Çiçek'ten Kılıç'a tepki: Kimse oraya haşlanmak, tokat yemek için gitmedi
25 Nisan 2014 Cuma 16:58

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarını, "Üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi. Kimse oraya haşlanmak, tokat yemek, azarlanmak için gitmedi.'' diye eleştirdi.

TBMM’de gazetecilere açıklama yapan Cemil Çiçek, ''Hukuk nezakettir.'' diyerek, hukukçuların da çok nazik bir üslupla konuşması gerektiğini ancak bunu bulamadıklarını ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin, 1961 Anayasası ile siyasi ve hukuk hayatına girdiğine dikkat çeken Cemil Çiçek, bir çok konuda kararlar verildiğini, mahkemenin her kararının da bugüne kadar tartışma konusu olduğunu dile getirdi. Kendilerinin kutlama düşüncesiyle Anayasa Mahkemesi’ne gittiklerine işaret eden Çiçek, ''Türkiye'de geçmişten beri bazı günler, toplumda aşırı derece merak ya da endişe günü olmuştur. Geçmişte 1 Mayıs'ta yaşanan üzücü olaylardan sonra -30'dan fazla vatandaşımız, orada hayatını kaybetti, işin içinde, perde arkasında ne vardı, halen tartışıyoruz- her zaman 1 Mayıs'ta ne olacak, ne gibi sıkıntılar çıkacak, 1 Mayıs endişe kaynağı olmuştu. Bugün de bir ölçüde devam ediyor mu etmiyor mu bu endişe, 1 Mayıs'ta göreceğiz. İnşallah sükunet hakim olur. Emeğin bayramı olarak, barışcıl kutlamalara sahne olur, bu türlü endişeler de artık gerilerde kalmış olur.'' şeklinde konuştu.

''SİYASET NEZAKET, HUKUK ZARAFETTİR''

''Bir başka aşırı derece merak ve ertesinde de çok yoğun tartışmalara konu olan başka günlerimiz oldu.'' diyen Çiçek, sözlerini ''Bunların başında, adli yılın açılışları, yüksek mahkemelerin kuruluş günleri, her defasında siyasetçiye yumruk çakmanın, siyasetçiye, siyasete ayar vermenin ve yüksek dozda siyasi mesajların verildiği bir gün olmaya başladı. Adeta orada siyaset suçlanır, her türlü eksik siyasette var, geri kalan her şey Türkiye'de düzgün. Bugün, buna benzer bir konuşma dinlemiş oldum. Bundan dolayı da üzüntü duydum. Evvela üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi. Kimse oraya haşlanmak için, tokat yemek için, azarlanmak için gitmedi. Hukuk nezakettir. Hukukçuların da çok nazik bir üslupla konuşması gerekirdi. Maalesef bunu bulamadığımızı ifade etmek isterim. Siyaset nezaket, hukuk zarafettir. Hele hele davet ettiğin misafirine karşı." ifadeleriyle tamamladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×