CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden İhsanoğlu’na açık destek

CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na açık destek geldi. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, beklentilere uygun bir aday olduğu belirtildi. Her hafta bir araya gelerek ulusal ve uluslararası...

CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden İhsanoğlu’na açık destek
18 Haziran 2014 Çarşamba 15:28

CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na açık destek geldi. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, beklentilere uygun bir aday olduğu belirtildi.

Her hafta bir araya gelerek ulusal ve uluslararası sorunları değerlendiren CHP’nin deneyimli politikacıları, bu hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye önerilen ve Bahçeli’nin de adayı olarak kamuoyuna açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını değerlendirdi.

CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden Ayhan Altuğ, Orhan Birgit, Alev Coşkun, Vahit Çalın, Ali Haydar Erdoğan, Uluç Gürkan, Memduh Ekşi, Sami Kumbasar, Doğan Öztunç, Hikmet Savaş, Ali Topuz, Cemal Seymen, Mete Tan, Erol Tuncer ve Metin Tüzün; yaptıkları değerlendirme sonrasında desteklerini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Ortak açıklamada şöyle denildi:

"Biz, yasama görevleri sona ermiş CHP’li parlamenterler olarak, kendi aramızda her hafta bir araya gelerek tartıştığımız ülke sorunlarımızı, bu gün yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde yoğunlaştırdık. İlk kez tüm seçmenler tarafından bir genel seçimle belirlenecek yeni cumhurbaşkanının geniş tabanlı bir uzlaşmaya dayanarak, her siyasi hareketten güven ve destek alabilecek, Cumhuriyetimizin temel ilkelerine ve değerlerine bağlı, ülkemizde ve dünyada saygınlık kazanmış bir kişi olması konusunda görüş birliğine vardık. CHP ve MHP genel başkanlarının ayrı ayrı, öteki muhalefet partileriyle ve sivil toplum kuruluşları ile sürdürdükleri görüşmelerden sonra, cumhurbaşkanı adaylığı için üzerinde mutabık kaldıkları Sayın Ekmelettin İhsanoğlu’nun, bizim beklentilerimize de uygun bir aday olduğu kanısına vardık. Sayın Ekmelettin İhsanoğlu’nun tanıtılması ve seçilmesinin sağlanması için üzerimize düşecek görevleri yapacağımızı, çatı adayını belirleyen CHP ve MHP ile öteki muhalefet partilerine ve sivil toplum kuruluşlarına bildirmeye oy birliğiyle karar verdik. Durumu kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyoruz."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×