CHP'li Tekin: En tehlikeli uyuşturucu Bonzaiye Türkiye’de neden göz yumuluyor?

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Birleşmiş Milletler’in dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu Bonzai (Jamaikan Gold) kullanımına Türkiye’de göz yumulduğunu iddia etti. Tekin, "İktidarın, Bonzai satışlarına...

CHP'li Tekin: En tehlikeli uyuşturucu Bonzaiye Türkiye’de neden göz yumuluyor?
26 Haziran 2014 Perşembe 14:23

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Birleşmiş Milletler’in dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu Bonzai (Jamaikan Gold) kullanımına Türkiye’de göz yumulduğunu iddia etti. Tekin, "İktidarın, Bonzai satışlarına MOBESE kamera kayıtlarına rağmen hiçbir önlem almaması dikkat çekicidir. İktidar, Bonzai ile gençliğimizin uyuşturulmasına neden göz yumuyor, önlem almıyor?" dedi.

Okul önlerinde dahi yaygın olarak satılan ve gençler arasında çok sık kullanılan Bonzai adlı sentetik uyuşturucuyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na yazılı soru önergesi veren Tekin, "Bonzai, Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucu Ofisi tarafından dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu olarak kabul edilmiştir. Bu madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerin sayısı son derece tedirgin edici boyutlara ulaşmıştır. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 2011 raporunda da gençler arasında bu maddenin kullanımında ciddi bir artış olduğu belirtilmiştir. Maddenin satışı İstanbul’dan Şanlıurfa’ya kadar Türkiye’nin neredeyse tüm bölgelerinde yaygın bir şekilde sürmektedir. İstanbul özelinde satışların Beyoğlu, Sultangazi, Maltepe ve Kartal’da MOBESE kameralarının önünde alenen yapıldığı tarafımızca bilinmektedir. Bahsi geçen ilçelerde bulunan MOBESE kameralarının gerektiği gibi incelenmiş olması halinde bu suç unsurlarının zamanında tespit edilmesi ve engellenmesi mümkün olacaktır." diye konuştu.

Tekin, 2011’den bu yana ilgili kurum raporlarında yer almış olmasına rağmen Bonzai kullanımına dair hükümet tarafından hiçbir tedbir alınmamış olmasının, yaşanan ölümlerde AKP Hükümeti’nin doğrudan sorumluluğunun bizzat kanıtı olduğunu savundu. Tekin, "Gençlerin hayatını tehdit eden böyle bir tehlikeye karşı ise tek bir önlem alınmamış olması ve hükümetin bu duyarsız tutumu tarafımızdan kabul edilemez. Hükümetin görevi ölü yıkayıp defnetmek midir yoksa ölümlere engel olacak çalışmaları yapmak mıdır?" ifadelerini kullandı.

CHP GENEL SEKRETERİ TEKİN'DEN İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA’YA SORULAR

-MOBESE kameraları önünde ve sosyal medya aracılığıyla ‘adrese teslim’ şekilde yapılan satışların emniyetin bilgisi olmasına rağmen yapıldığı iddialarına dair görüşünüz nedir?

-MOBESE’ler, Anayasa’nın 34. Maddesi olan ‘’Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme’’ hakkını kullanan gençlerin göz altına alınması için mi? ‘Bonzai’ satışı gibi organize suçların engellenmesi için mi kurulmuştur?

-Okul önlerinde yaygın olarak gerçekleşen satışlarla, ilköğretim çağındaki çocukları dahi tehdit eden maddenin, okul bölgelerinde satışının engellenememesinin gerekçesi nedir?

-Türkiye’de Bonzai kullanımı sebebiyle, her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı halen tedavi görmektedir?

-Türkiye’de “Bonzai” adlı uyuşturucu maddeyi kullananların yaş ortalaması nedir? Bağımlılık oranlarının yıllara göre dağılımı nasıl gerçekleşmiştir?

-Bu maddeyi kullanmaktan ötürü cezaevine giren gençlerin, cezaevlerinde yine satıcıların koğuşlarında kaldığı yönündeki iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

-Bu gençlerin tekrar topluma kazandırılması adına kaldıkları cezaevlerinde rehabilitasyon hizmeti verilmekte midir?

-Hükümetin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele adına politikası ne derece yeterlidir?

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×