CHP’li Tanrıkulu: HSYK yasası kendi alanında en anti-demokratik yasa

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AK Parti’nin TBMM’den geçirdiği ve Cumhurbaşkanı’nın onayladığı HSYK yasasının kendi alanında dünyadaki en anti-demokratik yasa olduğunu belirterek, “Türkiye fiili olarak altına imza attığı uluslararası hukuk.

CHP’li Tanrıkulu: HSYK yasası kendi alanında en anti-demokratik yasa
27 Şubat 2014 Perşembe 12:28

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AK Parti’nin TBMM’den geçirdiği ve Cumhurbaşkanı’nın onayladığı HSYK yasasının kendi alanında dünyadaki en anti-demokratik yasa olduğunu belirterek, “Türkiye fiili olarak altına imza attığı uluslararası hukuk düzenini yok saymıştır.” dedi.

Sezgin Tanrıkulu yazılı açıklama yaparak, “Yeni HSYK, AKP’nin hakimleri ve savcıları; yani yargı erkini esir aldığı anlamını taşımaktadır. Bütün bu düzenlemelerin amacı yolsuzluk düzenini korumaktır. Bütün bu düzenlemelerin amacı, yaptıkları hak ihlalleri nedeniyle yargı önüne çıkmaktan kurtulmaktır. Cumhurbaşkanı bu yasayı da onaylayarak, bir kez daha anayasal sorumluluklarını Anayasa Mahkemesi’ne havale etmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin olası iptal kararına kadar oluşacak bütün hukuka aykırılıkların siyasi paydaşı olmuştur. Aynı Cumhurbaşkanı belli çekincelerin Anayasa Mahkemesi’nce değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sorumluluktan kaçmaktadır. Cumhurbaşkanı kendi sorumluluğundan ziyade, siyasi geleceğini düşünmektedir. Partimizin Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağını ima ederek bize yol göstermeye çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı kaçak güreşmekten vazgeçmeli, anayasal sorumluluklarını yerine getirmelidir. Cumhurbaşkanı güçler ayrılığının korunmasından sorumludur. Güçler ayrılığı yok edilirken bu uygulamalara onay vermesi kabul edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

"İHLALLERİN HESABINI YARGI ÖNÜNDE VERECEK"

“HSYK’ya benzer bir yasa 27 Mayıs döneminde Danıştay için çıkarılmış ve Danıştay üyelerinin görevlerine yasa ile son verilmişti. Onun adı darbe dönemi yasası ise HSYK yasası ile 1000 kişinin görevine son verilmesinin adı nedir?” diyen Tanrıkulu, AK Parti’nin istediği düzenlemeyi yapabileceğini ama bunun onları gittikleri yoldan kurtarmayacağını, kıyamet kopmadığı sürece AK Parti’nin, bütün bu insan hak ve özgürlük ihlallerinin hesabını yargı önünde vereceğini kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×