CHP’li Tanal, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itiraz etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olamayacağına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İtiraz dilekçesini YSK’ya sunan...

CHP’li Tanal, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itiraz etti
09 Temmuz 2014 Çarşamba 18:58

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olamayacağına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

İtiraz dilekçesini YSK’ya sunan Tanal, basın mensuplarına konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Tanal, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yapamayacağına ilişkin gerekçelerini şu şekilde dile getirdi; “30 Temmuz 2008 tarihinde 2008/1 ve2008/2 sayılı kararla demokratik, laik, cumhuriyet ilkelerine aykırı eylemlerin odağı haline gelmesi nedeniyle AK Parti Hazine'den para yardımından mahrum bırakılmıştı. Bunu da yasanın hükümleri boyunca bunun temsilcisi olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu partinin ve eylemlerin simgesel odağı haline gelen kişidir. Bu bağlamda; demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi kararı ile kesinleşmiş, Elhamdülillah şeriatçıyım diyen, 'zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik ile cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' suçlarından dokunulmazlık fezlekeleri bulunan, kendisini eleştirenleri ötekileştiren, düşman ilan eden, Türkiye’nin yakalamaya çalıştığı evrensel hukuk değerlerinin ile insan hakları standartlarını yok sayan bir şahıs cumhurbaşkanı olamaz.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×