CHP’li Sapan, silah kaçakçılığını sordu

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Türkiye’den Suriye’ye kaçak silah ve mühimmat gönderildiğine ilişkin TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

CHP’li Sapan, silah kaçakçılığını sordu
22 Ocak 2014 Çarşamba 13:23

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Türkiye’den Suriye’ye kaçak silah ve mühimmat gönderildiğine ilişkin TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Sapan ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Suriye’de 15 Mart 2011'de başlayan toplu gösterilerin, kısa sürede bütün ülkeye yayıldığını, Nisan 2011’de Suriye hükümeti tarafından görevlendirilen askerlerin, göstericilerin üzerine ateş açtığı belirtildi. Bu olaylar sonucunda ülkenin tümünde bir isyan hareketi başladığı ifade edilen gerekçede, Türkiye’nin de bu iç savaşa kayıtsız kalamadığı ifade edildi.

    Sapan’ın TBMM’ye verdiği gerekçede şu ifadelere yer verildi: “Uzunca bir süredir, ABD’nin Adana'daki İncirlik Üssü'nde, Suriye'deki muhalifler için silah depoladığı ve muhaliflerden çeşitli yetkililerin İncirlik üssüne gelerek, bu silahların nasıl kullanıldığı hakkında telekonferans yoluyla ABD üzerinden bilgilendirildiği duyumları almaktayım. Buradaki silah ve mühimmatın bir şekilde Suriye sınırından kaçak bir şekilde geçerek, muhaliflerin kullanımına sunulduğu da duyumlarım arasındadır. Yaşanan olaylar göstermektedir ki ülkemizden Suriye'ye yoğun bir şekilde kaçak silah ve mühimmat sevkiyatı yapılmaktadır. Bu bir devlet politikası mıdır? Yoksa ABD'nin İncirlik Üssü üzerinden Suriye'deki muhaliflere yaptığı yardımlar mıdır? Bu olayların hepsinin tam göbeğinde bulunan MİT'in görevi başka ülkelere kaçak silah götürmek mi? Ülkemizden giden bu kaçak silahlar El Kaide'ye mi yoksa AKP Hükümeti'nin iddia ettiği gibi oradaki Türkmenlere mi gönderilmektedir? Bu soruların hepsi acilen yanıt beklemektedir. Eğer Suriye'deki muhaliflere bir şekilde yardım edilmesi gerekiyorsa, bunun milli iradenin güç bulduğu TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek ve tezkere çıkarılarak yapılması doğru olanıdır. Ülkemizden Suriye'ye kaçak olarak yapılan silah ve mühimmatların nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin Meclisimizce tespiti amacıyla bir Meclis araştırması açılması yerinde olacaktır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×