CHP’li Öztrak: Yılın ilk 4 ayında enflasyon rekor kırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin 2014 yılı için öngördüğü yüzde 5,3’lük enflasyona daha yılın ilk 4 ayında yaklaşıldığını belirterek, “Önümüzdeki ay tüketici fiyatlarında yüzde 0,7’nin üzerindeki her...

CHP’li Öztrak: Yılın ilk 4 ayında enflasyon rekor kırdı
05 Mayıs 2014 Pazartesi 14:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin 2014 yılı için öngördüğü yüzde 5,3’lük enflasyona daha yılın ilk 4 ayında yaklaşıldığını belirterek, “Önümüzdeki ay tüketici fiyatlarında yüzde 0,7’nin üzerindeki her artış yıllık enflasyonu çift haneye taşıyacaktır.” dedi.

Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, rakamların 2014’ün Türkiye için kayıp yıl olacağını gösterdiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Nisan’da tüketici enflasyonu beklentilerin çok üzerinde artarak yüzde 1,34 oldu. 2014’ün ilk 4 ayında ise enflasyon yüzde 4,96 seviyesine çıkarak mevcut seride rekor kırdı. 12 aylık enflasyon Nisan’da yüzde 9,38 ile son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, aynı dönemde Yurtiçi Üretici enflasyonu yüzde 13’e ulaştı.”

“ÇEKİRDEK ENFLASYON ÇİFT HANEYİ GÖRDÜ”

Fiyat artışlarındaki temel eğilimleri gösteren H ve I çekirdek göstergelerin de enflasyondaki görünümün giderek bozulduğuna işaret ettiğini dile getiren Öztrak, “Nisan’da 12 aylık H çekirdek enflasyonu yüzde 10’u aşarak 2008 yılı Ekim ayından bu yana ilk kez çift haneyi gördü. Yıllık I çekirdek enflasyonu ise yüzde 9,74’le 2007 yılı Mart ayından bu yana, en yüksek seviyeye ulaştı.

ENERJİ VE İLAVE GIDA ZAMLARI YOLDA

Diğer taraftan, vatandaşın günlük yaşamında en çok kullandığı ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışlar ise çok daha yüksek. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 13’ü aşıp son 42 ayın en yüksek seviyesine geldi. Ulaştırma fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 14’e dayandı. Seçim nedeniyle ötelenen enerji zamlarının ilerleyen günlerde yapılması, kuraklık ve dolu nedeniyle gıda fiyatlarında gerçekleşecek ilave zamlar, vatandaşın bütçesindeki yükü daha da artıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

“ÇİFT HANELİ ENFLASYON GELİYOR”

CHP’li Öztrak, rakamların Türkiye’nin Orta Vadeli Programda (OVP) öngörülen yüzde 5,3’lük yıllık enflasyon hedefinden giderek uzaklaştığını gösterdiğine işaret ederek, şöyle dedi:

“Mayıs ayında tüketici fiyatlarında yüzde 0,7’nin üzerindeki her artış yıllık enflasyonu çift haneye taşıyacaktır. 2014 sonunda çift haneye yakın bir enflasyon olasılığı her geçen gün artarken, ekonomi yönetimi, 'Bizim için kur ve faiz düzeyi enflasyondan daha önemli' diyerek, hem ekonomiden ne kadar anladığını, hem de vatandaşın eriyen gelirine ve bütçesinde artan yüke gözlerini nasıl kapattığını gösteriyor. Diğer yandan Merkez Bankası ile hükümet yıl sonu enflasyon tahmininde bile anlaşamıyor, koordinasyon sağlayamıyor. Hükümet bu kritik dönemde Başbakan ve Cumhurbaşkanının siyasi geleceğini düşünmekten ekonomideki sorunlara mesai harcayamıyor. Tüm bu gelişmeler, 2014’ün Türkiye ekonomisi için kayıp bir yıl olacağını açıkça gösteriyor.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×