CHP'li Hamzaçebi: Hükümet saldırıyı yapan kişinin can güvenliğinden sorumludur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dün Meclis'te yumruklu saldırı yapan kişinin serbest bırakılmasına CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi tepki gösterdi.

CHP'li Hamzaçebi: Hükümet saldırıyı yapan kişinin can güvenliğinden sorumludur
09 Nisan 2014 Çarşamba 18:38

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dün Meclis'te yumruklu saldırı yapan kişinin serbest bırakılmasına CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi tepki gösterdi. Hamzaçebi, "Bizim endişemiz 'denetimli serbestlik' kapsamında bırakılan bu kişinin başına bir şey gelme ihtimalidir. Arkasındaki kişilerin veya güçlerin bu kişinin konuşabilme ihtimaline karşı, bu vatandaşın başına bir şeyi getirme ihtimallerinin olduğudur." şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun 74. birleşimi saat 14.00'te yoklama yapılarak açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu'na saldırıda bulunan Orhan Ö.'nün denetimli serbest bırakıldığını öğrendiklerini dile getirerek, "Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na Parlamento'da saldırı yapılması esas olarak demokrasiye yapılan bir saldırıdır. Bizim endişemiz şudur: Savcılığın soruşturmasına güvenmek istiyoruz. Olayın bütün ayrıntıların ortaya çıkartılmasını arzu ediyoruz. TBMM'ye daha önce hiç gelmemiş olan bir kişinin, gelerek Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'nın geçeceği yolları bilerek orada konuşlanması ve harekete geçmesi son derece dikkat çekicidir. Bu durum bize bu olayın bireysel olmadığını göstermektedir." dedi.

"Arkasında planlayıcı güç veya güçlerin olduğunu bize hissettirmektedir. Bizim endişemiz 'denetimli serbestlik' kapsamında bırakılan bu kişinin başına bir şey gelme ihtimalidir. Arkasındaki kişilerin veya güçlerin bu kişinin konuşabilme ihtimaline karşı, bu vatandaşın başına bir şeyi getirme ihtimallerinin olduğudur. Bu kişinin can güvenliği, bu ülkenin hükümetin güvencesi altında olmak zorundadır." diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti: "İçişleri Bakanı, hükümet bu kişinin can güvenliğinden sorumludur. Ben buradan İçişleri Bakanı'nı uyarıyorum; bu kişinin başına bir şey gelirse, bu soruşturma sonuçlanmayacak, failleri açığa çıkmayacak demektir. Herkesi titiz bir şekilde görevini yapmaya davet ediyorum."

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de saldırı olayının tüm yönleriyle aydınlatılması gerektiğini ifade etti. Hamzaçebi'nin söylediklerine katıldığını vurgulayan Canikli, saldırıyı tekrar kınadığını ifade etti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise daha önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a yapılan saldırıyı hatırlattı. Bunu yapanın da tutuksuz yargılandığını dile getiren Yılmaz, bu durumun kanundaki bir eksiklikten kaynaklandığını söyledi. Yılmaz, bu tür toplumu galeyana getirebilecek saldırıları yapanların tutuklu yargılanması gerektiğinin altını çizdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×