CHP'den sürpriz karar: Evet diyecekler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sürpriz bir şekilde AK Parti'nin dokunulmazlık teklifine evet diyeceklerini açıkladı

CHP'den sürpriz karar: Evet diyecekler
14 Nisan 2016 Perşembe 00:06

AK Parti'nin CHP'ye sunduğu ancak kabul görmediği için direkt Meclis'e sevk ettiği dokunulmazlık teklifinden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'dan beklenmedik bir karşılık geldi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te yaptığı açıklamada, AK Parti'nin dokunulmazlık teklifini kabul edeceklerini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, "Anayasaya aykırı bir düzenleme geliyor. Bunu biliyoruz ama buna 'evet' diyoruz. Demokrasi için bir bedel ödenecekse öderiz" dedi.

CHP Lideri dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili şunlar söyledi: "Dokunulmazlıkların kalkmasını istiyoruz. Siyasetçi bedel öder. Biz de bedel ödemekten korkmuyoruz. Mevcut dosyası varsa böyle bir iddia varsa. Diyelim ki herhangi bir milletvekilinin yolsuzluk dosyası çıktı. Bunu kapsamıyor. Bağımsız olmayan yargı, yazarı hapse atıyor; biz de atılmayı göze aldık. Biz dokunulmazlık zırhının ardına asla saklanmak istemiyoruz. Bakanların da dokunulmazlıkları kalksın, mevcut ya da eski bakanlar hangisi olursa. Hiç kimsenin olmayacak. Başbakan dahil"

"İstismar yapılmasını engel olmak için 'evet' diyoruz. Anayasaya aykırı halkı kandırmaya yönelik bir düzenleme geliyor. Bu hükümete ve aldığı kararların hiçbirine güvenmiyorum. Yargılanan milletvekilleri haklarını savunabilirler. Halkı kandırmaya yönelik teklife her şeye rağmen evet diyeceğiz. Korkacak bir şeyimiz yok, hiç kimsenin dokunulmazlığı olmasın. Bir bedel ödenecekse demokrasi adına onu ödeyeceğiz. Meclis'e polisin girmesi doğru değildir. Meclis Başkanı'nın buna izin vereceğine inanmıyorum. Anayasaya aykırı düzenleme geliyor. Buna rağmen biz evet diyoruz. Bizim yaptığımız düzenleme hukuka aykırı değil."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×