CHP'den 'kimlik bilgileri' suçlamasına cevap

CHP, Başbakan Davutoğlu'nun "kimlik bilgileri CHP teşkilatından sızdırıldı" sözlerini yalanladı. "Siyasi partileri seçim denetiminden uzaklaştırmak için atılan bir iftira" denirken, Davutoğlu'nun sözleri üzerine akıllara gelen isim Emrehan Halıcı da konuştu.

CHP'den 'kimlik bilgileri' suçlamasına cevap
12 Nisan 2016 Salı 14:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Vatandaşların kimlik bilgileri CHP'nin İzmir teşkilatından sızdırıldı" sözlerine, ana muhalefet partisinden cevap geldi.

Başbakan Davutoğlu dünkü açıklamasında şunları söylemişti: "2009 yılında ana muhalefet partisinin bir vilayetteki temsilcilerinin bu bilgilere ulaştığı ortaya çıkıyor. Genel Merkez'e veriliyor onlar da teşkilata aktarıyor. Eski bir milletvekili ile ilgili yargı süreci işliyor. Bu veriler başka şekilde dışarı da çıkıyor. Devletin herhangi bir mekanizmasından çıkmış değil. Kendi aralarında çalışırken yayılması. Devletin güvenlik sıkıntısı yok. Ama maalesef YSK'nın yasal olarak zorunlu olduğu için CHP Genel Merkezi'ne, genel merkezden İzmir teşkilatına gönderilmesiyle bilgiler sızıyor."

Davutoğlu'nun bu sözlerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger cevap verdi.

Siyasi partilerin seçim denetiminden uzaklaştırılmak için bu tür iftiraların atıldığını öne süren Aksünger, 27 Temmuz 2010 tarihinde emniyeti yaptığı operasyon sonucunda 12 kişinin kişisel bilgilerin satılmasından hüküm giydiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Başbakan manipülasyon yaratıyor, iftira atıyor. 2004- 2009 yılları seçmen bilgilerini bırakın, vatandaşlık verilerinin hepsi, mailler ve mesajlar yöntemiyle pazarlanıyordu zaten. Seçmen takibiyle ilgili CHP'nin e-seçmen sistemi var ve seçmen buraya kimlik numarasıyla girerek nerede oy kullanacağına bakar, bu kadar. Biz bu sistemi 2013 yılında açtık. Bizde öyle bir veri yok zaten. O zaman birisi yalan söylüyor. 2009 yılında bize verdikleri verileri 30 partiye de verdiler. 27 Temmuz 2010 tarihinde emniyet oprasyon yaptı onlarca kişi gözaltına alındı. Bu tutuklanmaların sonucunda 12 kişi hüküm giydi. Hakim kararlarına baksınlar, orada yazıyor. Suç, 'kişisel verilerin satılması.'
Bunlar tamamen manipülasyon. Eski vekil kimse açıklasın. Biz bu takip sistemini 2013 yılında açtık. Başbakan 2008- 2009 yılından söz ediyor. Seçim denetimlerini ortadan kaldırmak için iftira atıyorlar, konu budur. Ben de 'AKP'nin İzmir teşkilatı yaptı' diyerek iftira atabilirim. Altında dayanağı yok. Eski vekilden kastı sanırım Emrehan Halıcı. Ancak Emrehan Bey, 2009 yılında böyle bir sistemi açmadı, 2013 yılında bizim sistemimiz açıldı. 2010 yılına bu konuda kurumlara güvenlik sertifikası veren bir firma vardı. O sertifika bu bilgiler konusunda o kurumların güvenilirliliğini ortaya koyuyordu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yanlışlıkla verdi. KKTC iade etti, ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi bir yıl süreyle bu bilgileri kullandı. İnsanların kişisel bilgilerine ulaşıyordu. Başbakan onu da dile getirsin."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×