CHP’den Başbakan’a: Oğlunuzla Skype, Voip üzerinden mi konuştunuz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan’a oğlu Bilal Erdoğan ile internet üzerinden telefon görüşmesi imkanı sağlayan Skype, Voip üzerinden mi konuştuğu sorusunu yöneltti.

CHP’den Başbakan’a: Oğlunuzla Skype, Voip üzerinden mi konuştunuz?
25 Şubat 2014 Salı 14:33

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan’a oğlu Bilal Erdoğan ile internet üzerinden telefon görüşmesi imkanı sağlayan Skype, Voip üzerinden mi konuştuğu sorusunu yöneltti. Oran ayrıca “Sizin ve aileniz hakkında giderek yoğunlaşan yolsuzluk iddiaları karşısında neden istifa etmiyorsunuz?” diye sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, oğlu Bilal Erdoğan ile rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun başladığı 17 Aralık 2013 tarihinde yaptığı iddia edilen konuşmada 5 ayrı evdeki 'paraların dışarıya taşınarak sıfırlanması' talimatı verdiği iddiası CHP tarafından TBMM’ye taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a, “Sizin ve aileniz hakkında giderek yoğunlaşan yolsuzluk iddiaları karşısında neden istifa etmiyorsunuz? Oğlunuz Bilal’le Skype ve Voip üzerinden mi konuşuyorsunuz? Ucuz olduğu için mi Skype ve Voip'i kullanıyorsunuz? Oğlunuz Bilal’le konuşmanızdaki sesler size mi ait ki montaj yapıldı diyorsunuz?” sorularını yöneltti.

“5 KEZ TELEFONLA KONUŞTUN MU?”

Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye iki ayrı soru önergesi sundu. Umut Oran, Erdoğan’a, oğlu Bilal’le yaptığı telefon görüşmesinin dışında aralarında CHP Genel Merkezi santralinin de bulunduğu binlerce telefonun dinlendiği iddiasını da sordu.

Umut Oran’ın, Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:
“17 Aralık 2013 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul’da 'Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun başlamasının hemen ardından, Konya’daki program saatlerinizle de çakışmayacak zaman dilimlerinde saat 08.02, 11.17, 15.39, 23.15’te ve 18 Aralık 2013 tarihinde saat 10.58’de oğlunuz Bilal ile söz konusu operasyonu telefonla konuştuğunuz doğru mudur?

UÇAKLA EMNİYET MÜDÜRÜ YOLCULUĞU

18 Aralık’ta ANA uçağıyla Ankara’dan İstanbul’a hareket ederken yanınızda dönemin Aksaray Valisi olan Selami Altınok’u da henüz ataması yapılmadan İstanbul Emniyet Müdürü olarak götürmenizin gerekçesi söz konusu telefon konuşmalarındaki konular mıdır?

SKYPE, VOİP KULLANIYOR MUSUNUZ?

İnternet üzerinden telefon görüşmesi olanağı sağlayan Skype, Voip kullanıyor musunuz? 17 ve 18 Aralık 2013’te oğlunuz Bilal ile bu yöntemle mi görüştünüz? Skype ve Voip’i ucuz olduğu için mi tercih ediyorsunuz?

ŞEHRİZAR’DAN EV ALDINIZ MI?

18 Aralık 2013 tarihi sonrasında siz ve birinci derece yakınlarınızdan herhangi birisi İstanbul Çamlıcada’daki Şehrizar Konakları'ndan (TOKİ-Çalık ortaklığı) ev satın aldı mı, doğruysa bu satın alma karşılığında kaç TL ödediniz?

İŞADAMLARINA PARA AKTARILDI MI?

Faik I. kimdir, kendisine siz veya oğlunuz Bilal Erdoğan tarafından 1 milyon Euro (borç) verildi mi? İşadamları Faruk K. ve Mehmet G.’ye 17 Aralık’tan sonra herhangi bir para aktarıldı mı? İşadamı Ahmet Ç.’ye 25 milyon Euro aktardınız mı?

SESLER SİZE Mİ AİT Kİ MONTE EDİLDİ?

Dün gece ses kaydının yayınlanmasından üç saat sonra, MİT Müsteşarı ile görüşmenizin ardından, 'Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilmiş olan ses kayıtları, ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır' açıklamasını yaptınız. Başbakanlık açıklamasına göre söz konusu kayıttaki konuşma sesleri size ve oğlunuz Bilal’e mi aittir? Gerçek sesler başka konuşmalardan derlenerek mi bu kayıt oluşturuldu? Açıklamanıza göre ‘ahlaklı montaj ürünü' ses kayıtları da mı var?

ÖNCEKİLERİ NEDEN TEKZİP ETMEDİNİZ?

Daha önce sizin ve ailenizle ilgili benzeri yolsuzluk iddialarını içeren ses kayıtları yayınlanmış olmasına rağmen onları niçin bir açıklamayla tekzip etmediniz? Bu açıdan önceki kayıtlarla dünkü kayıt arasındaki fark nedir?

NEDEN İSTİFA ETMİYORSUNUZ?

Sizin ve aileniz hakkında giderek yoğunlaşan yolsuzluk iddiaları karşısında neden istifa etmiyorsunuz?

CHP GENEL MERKEZİ HALEN DİNLENİYOR MU?

CHP Genel Merkezi’nin santralinin ve buna bağlı telefonların dinlenmesine halen devam edilmekte midir?
İlgili dinleme kayıtları şu an nerededir, bir örnekleri Başbakanlığa, Adalet Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na veya herhangi bir bakanlık ile bağlı kurumlara verilmiş midir? Bu örneklerin saklanma gerekçesi nedir?
CHP Genel Merkezi’ne yönelik size bağlı Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından da yapılan bir dinleme bulunmakta mıdır? Bu yönde bir talimatınız var mıdır?
2009 yılında toplumun birçok kesiminden gelen usulsüz dinleme şikayetleri üzerine o dönem Ulaştırma Bakanınız olan Binali Yıldırım 'Yanlış, yasal olmayan bir işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın. Dinlenmek istemiyorsanız konuşmayın' demektedir. Yaklaşık 5 yıldır usulsüz dinleme şikayetlerini ciddiye almayarak gereken müdahaleleri yapmamanızın, soruşturma açılmasına engel oluşunuzun nedeni bu sözler midir?
2009 yılında Hanefi Avcı’nın bugünkü İçişleri Bakanı üzerinden tarafınıza ulaştırdığı usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmaması talimatını siz mi verdiniz? Bu talimatın gerekçesi nedir?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×