CHP'de 28 milletvekili adayı belli oldu!

CHP, 4 kentte yaptığı ön seçimde 28 milletvekili adayını belirledi.

CHP'de 28 milletvekili adayı belli oldu!
09 Mart 2015 Pazartesi 07:29

Malatya’da Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba oyların yüzde 91’ini aldı; Mersin’de ise eski Kültür Bakanı Sağlar, Meclis’e girebilecek bir alelade adayı olma hakkı kazandı

CHP, 7 Haziran seçimleri öncesi, önceki gün 4 şehirde yapılan heves yoklamasıyla 23 milletvekili adayını kesinleştirdi.

Malatya’da Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Zonguldak’ta iş adamı Şerafettin Turpçu, adıyaman’da tabip Selçuk Tabak, Mersin’de ise tabip Hüseyin Çamak ilk sırayı aldı. Mersin’de heves yoklamasını ikinci sırada tamamlayan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, 16 sene sonra tekrar parlamentoya girebilecek bir alelade milletvekili adayı olma hakkı kazandı.
 
Adıyaman’da doktor
 
Malatya’da 3 bin 80 delegenin oy kullanma hakkının olduğu seçimlerde Ağbaba, geçerli oyların yüzde 91’ine denk gelen 2 bin 191 oy ile ilk sırayı aldı. Eski Yeşilyurt Belediye Başkan adayı Hulisi Porgalı da ikinci sırayı aldı. Ağbaba, seçim sonuçlarına ait yaptığı değerlendirmede, “Ön seçime gelen delegemiz, haziran seçimlerinde Malatya’dan aday olacak milletvekillerini bütün Türkiye’ye bir demokrasi dersi vererek belirledi. Asıl savaş şimdi başlıyor. 4 sene öncelikle bana güvenerek, Malatya’yı temsil etme onuruna beni layık gören yoldaşlarım, beni bir defa daha onurlandırdılar” dedi.
 
Adıyaman’da 6 bin 713 örgüt üyesinin oy kullanma hakkının olduğu seçimlerde, Adıyaman Hastanesi’ndeki görevinden aday adayı olmak için istifa eden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Tabak ilk sırayı aldı. Adıyaman’da ikinci dizi adayı parti yönetimince belirlenecek. Zonguldak’ta ise 10 bin 442 üyenin oy kullanma hakkı olduğu seçimlerde iş adamı Şerafettin Turpçu ilk sırayı aldı. Zonguldak’ta ikinci dizi aday, parti yönetimince belirlenecek.
 
39 bin 232 örgüt üyesinin oy kullanma hakkının olduğu Mersin’de ise Dr. Hüseyin Çamak ilk sırayı aldı. Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar ise ikinci sırayı alarak milletvekili listesinin üçüncü esnasında yer alma hakkı kazandı. Böylece Sağlar 1999 yılında veda ettiği parlamentodaya 16 sene aradan sonra yine dönme şansı kazanmış oldu. Mersin’de birinci ve dördüncü sıralar parti yönetimince belirlenecek.
 
İki vekil işi zora soktu
 
Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, heves yoklamasını dördüncü, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise heves yoklamasını üçüncü sırada tamamladı. Her iki vekil de kentlerindeki kontenjan uygulaması itibariyle milletvekili listesinin beşinci esnasında yer alacak. CHP’nin 5 milletvekili çıkaran Zonguldak’ta iki, 12 milletvekili çıkaran Mersin’de ise dört milletvekili bulunuyor. Her iki vekil de tekrar seçilme şansını zora soktu. Ancak Atıcı’nın kıl payı vekil seçilebileceği anlatım ediliyor.

Ön seçim sonuçlarıyla müşterek 5 hanım aday da milletvekili listesine girmiş oldu.

Adıyaman’da 4., Malatya’da 3., Mersin’de ise 7., 8., ve 11. sıralar hanım adayların oldu. Ancak bu 5 sıranın da milletvekili seçilebilecek sıralar olmadığına dikkati çekiliyor. (Milliyet)

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×