CHP yüzde 3'lük seçim barajı için kanun teklifi verdi

CHP, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun imzası ile TBMM Başkanlığı'na Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapılması dair kanun teklifi verdi.

CHP yüzde 3'lük seçim barajı için kanun teklifi verdi
22 Nisan 2014 Salı 11:58

CHP, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun imzası ile TBMM Başkanlığı'na Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapılması dair kanun teklifi verdi.

Seçim barajının düşürülmesini ön gören kanun teklifinin gerekçesinde, ''Türkiye’de hali hazırda yürürlükte olan seçim sistemi nisbi(oransal) temsil sistemidir. Seçime katılmaya hak kazanan siyasi partilerin, halktan aldıkları oy oranına göre temsilci çıkarmaları ilkesine dayanır. Ülkemizde daha önceleri uygulanan çoğunluk sistemine göre adaletli olması sebebi ile uygulanan nisbi temsil sistemi, bazı uygulamalar nedeniyle sağlıklı şekilde işleyememektedir. Nisbi temsil sisteminde ülkemizde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajı uygulaması, halkın temsil hakkının önündeki en büyük engeldir.'' denildi.

Temsilde adaletin sağlanmasının önünde yer alan en önemli engelin, Türkiye’de uygulanan yüksek seçim barajı oranı olduğuna dikkat çekilen teklifte, şu ifadeler yer aldı: ''Demokrasinin sağlıklı işleyişi bakımından sakıncalı bir uygulama olan yüksek seçim barajı, demokratik ülkelerde en az oranda tutulurken, ülkemizde bu oran farklı sebeplerden dolayı yüksek tutulmaktadır. 2002 Milletvekili seçimlerinde AKP toplam oyların yüzde 34’ünü, Cumhuriyet Halk Partisi ise yüzde 19’unu almıştır. Seçim barajı engeline takılan siyasi partiler nedeni ile o dönem meclise sadece iki parti girebilmiştir. Halk iradesinin o dönemde yarıya yakını T.B.M.M.’de temsil edilememiştir. AKP iktidarı tüm söylemlerinde demokrasi vurgusu yaparken, uygulamada bu isteği inandırıcılık kazanmamaktadır. Yüzde yüzde 10 (on)’luk seçim barajını yasama için engel taşıdığı inancına sahip darbe yönetimlerinin bu uygulaması henüz kaldırılmamıştır. Siyasal yaşamın tüm aktörlerinin temsil edildiği daha adil bir seçim barajı belirlenmesi ve bu barajın yüzde 3 (üç) olması elzemdir. Görece küçük siyasal partilerin seçim ittifaklarının önünü kesen anlayışın değişmediği ve yüzde 10’luk seçim barajının var olduğu bir ülke de, sağlıklı bir demokrasiden söz etmek söz konusu değildir.
Temsilde adaletin sağlanması, çağdaş demokrasilerin esasıdır. yüzde 3 seçim barajının olması, Mecliste temsil edilen çoğunluğun artması demektir. Meclise girmeye hak kazanan partilerin çokluğu, karışıklık değil, demokrasinin olmazsa olması çok sesliliği getirecektir.''

CHP’NİN MİLLETVEKİLİ SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 10/6/1983 tarihli ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 33 üncü maddesinde yer alan “% 10’unu” ibaresi “% 3’ünü” şeklinde, “yüzde onluk” ibareleri “yüzde üçlük” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×