CHP, TÜBİTAK'ın ses kayıtlarıyla ilgili 'montaj' kararını Meclis'e taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a, "TÜBİTAK henüz yeryüzünde mevcut olmayan bir teknolojiden faydalanarak (ses’in hecelerine göre analiz edilmesi) ses kayıtlarını...

CHP, TÜBİTAK'ın ses kayıtlarıyla ilgili 'montaj' kararını Meclis'e taşıdı
09 Haziran 2014 Pazartesi 10:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a, "TÜBİTAK henüz yeryüzünde mevcut olmayan bir teknolojiden faydalanarak (ses’in hecelerine göre analiz edilmesi) ses kayıtlarını analiz etmeyi nasıl başarabilmiş ve tapelerdeki seslerin hece hece montajlandığı sonucuna ulaşabilmiştir?" diye sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na, Arınç'ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, TÜBİTAK ses uzmanlarınca hazırlandığı belirtilen bilirkişi raporunun, savcılığa ulaştığı ve 6 Mayıs 2014 tarihinde TÜBİTAK’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Bakan Egemen Bağış’ın internete düşen ses kayıtlarının 'montaj' oldukları yönünde rapor verdiğinin açıklandığını hatırlattı. Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

"TÜBİTAK henüz yeryüzünde mevcut olmayan bir teknolojiden faydalanarak (ses’in hecelerine göre analiz edilmesi) ses kayıtlarını analiz etmeyi nasıl başarabilmiş ve tapelerdeki seslerin hece hece montajlandığı sonucuna ulaşabilmiştir?

Ses kayıtları, Uluslararası saygın bir kuruma gönderilecek mi?

TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporun tam metni kamuoyuna açıklanacak mıdır?

Raporu hazırlayan ve ses uzmanı oldukları iddia edilen bilirkişiler kimlerdir? Hangi eğitimi almışlardır? Kurumda kaç yıldır çalışıyorlardır? Bilimsel çalışmaları var mıdır? Varsa nelerdir?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) müdür yardımcılığı görevine Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sançar'ın getirilmesinin gerekçesi nedir?

TÜBİTAK Raporu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın, "Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim" ifadesini doğrulamak için hissedilerek mi hazırlanmıştır?

Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk'ten Fatih Saraç'ı arayarak, Bahçeli ile ilgili altyazının çıkarılmasını istemiş, Fas'tan Fatih Saraç'ı aramıştı; Recep Tayyip Erdoğan bu ses kaydını "EVET ARADIM" diye bizzat doğrulamıştır; TÜBİTAK Recep Tayyip Erdoğan'ın doğruladığı ses kaydına da mı montaj demiştir?

Recep Tayyip Erdoğan, MİLGEM ihalesinin iptali ile ilgili iş adamı Metin Kalkavan ile yaptığı telefon görüşmesini de bizzat doğrulamıştı; TÜBİTAK, Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat doğruladığı ses kaydına da mı montaj demiştir?

17 Aralık 2013 tarihinde saat 23.15’te Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde Bilal Erdoğan’ın ‘’Sıfırlamadık babacım, 30 milyon Avro gibi bir miktar daha var, eritemedik henüz. Berat’ın aklına geldi, Ahmet Çalık’ın alacağı bir 25 milyon dolar kalmış, onu oraya verip üstüyle de Şehrizar’dan daire alabiliriz diyor, sen nasıl bakarsın baba.’’ sözleriyle ifade ettiği şekilde evde bulunan paraların bir bölümü ile Şehrizar Konakları'ndan daire alındığı da daha sonra ortaya çıkmıştır; TÜBİTAK, Bilal Erdoğan'ın Şehrizar Konakları'ndan daire aldığının doğrulandığı ses kaydına da mı montaj demiştir?

Sümeyye Erdoğan'ın, 17 Aralık 2013 günü K2123 sefer sayılı THY uçağı ile yanındaki kadın koruma polisi ile birlikte, sabah 09.00’da Ankara'dan İstanbul’a uçtuğu da ortaya çıkmışken TÜBİTAK, Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17 Aralık 2013 günü saat 08.02'de, “Onu diyorum işte. Ben şimdi gönderiyorum kardeşini. O bilgiler onda var tamam mı abinle konuş, amcanla konuş, o da aynı şekilde çıkarsın, eniştenle konuş o da.” dediği ses kaydı için de mi montaj demiştir?

Eski bakanlardan ve 17 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarının şüphelilerinden Egemen Bağış'ın kutsal kitabımız ile alay eden sözleri de telefon görüşmesini yaptığı Metehan Demir tarafından doğrulanmış ve aynı kişi kamuoyundan hiç olmazsa özür dilemiştir; TÜBİTAK, Egemen Bağış ile konuşan diğer kişinin doğruladığı ses kaydı için de mi montaj demiştir?

Urla’daki kaçak villalara sorun çıkardığı için Latif Topbaş’ın şikayeti ile görevden alınan İzmir eski Valisi Cahit Kıraç’ın ses kayıtları da mı montajdır?

TÜBİTAK’ın alenen ortaya çıkardığı bu raporun hazırlanması talimatını kim vermiştir?

TÜBİTAK'ın düzenlediği bu rapor ile ilgili olarak talimatı verenler ve raporu hazırlayanlar ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatacak mıdır?"

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×