CHP Milletvekili Özkes: Kur'an ile matrak geçmek küfürdür, yapan kafir olur

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve gazeteci Metehan Demir’in arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı TBMM’deki basın toplantılarında da gündem oluyor.

CHP Milletvekili Özkes: Kur'an ile matrak geçmek küfürdür, yapan kafir olur
19 Mart 2014 Çarşamba 14:28

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve gazeteci Metehan Demir’in arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı TBMM’deki basın toplantılarında da gündem oluyor. CHP İstanbul Milletvekili ve İstanbul Üsküdar Belediye Başkan adayı olan emekli müftü İhsan Özkes, 2 isim arasında geçtiği iddia edilen görüşmede özellikle Kuran’ı Kerim ile ilgili ifadelerin kullanılmasına tepki gösterdi. TBMM’deki basın toplantında ses kaydında da sıkça anılan Bakara Suresi'nin mealini okuyan Özkes, "Bu iddia doğruysa, azıcık şerefi, azıcık onuru, bir iman kırıntısı, zerre kadar bir inancı varsa derhal önce Allah'a tövbe etmeli, ondan sonra da Müslüman halktan özür dilemeli, hiç beklemeden istifa etmelidir." dedi.

    Emekli müftü ve CHP İstanbul Milletvekili Özkes, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İnternet’e düşen söz konusu ses kayıtlarından rahatsız olduğunu dile getirdi. "Dini, kitabı, hafife almak, alaya almak, din ile Kur'an ile ayet ile sure ile matrak geçmek küfürdür, bunu yapan kafir olur.” diyen Milletvekili Özkes, bunu söyleyen kişinin Müslümanlıktan çıkacağını savundu. Özkes, "Kur'an da olmayan bir cümleyi, bir kelimeyi, bir harfi Kur'an da var gibi göstermeye çalışmak küfürdür. Bunu yapanların kafir sayılır. 'Her cuma bir ayet sallıyorum' diye söylemek hem ayeti hafife almaktır, ayetle alay etmektir, bu küfürdür. Hem de böylelikle Müslümanları da kandırdığını itiraftır. Ayeti sallamak din ile iman ile alay etmektir, küfürdür. Bakara Suresi, Kur'an-ı Kerim'de var olan 114 sureden birisidir, Kur'an-ı Kerim'in en uzun süresidir. Bu süre genellikle iman ile küfür üzerinde durur. 'Bu Bakara iyi makara' diyerek Bakara Suresi'ne 'iyi makara' demek küfürdür.” şeklinde konuştu.

    Özkes, "Şayet bu sözleri başka bir partiden bir milletvekili söylemiş olsaydı, yer yerinden oynardı. Bugün Türkiye'nin gündemi bu olurdu. Alenen küfür olan bir konuda sessiz kalmak, hoş görmek de küfürdür. Çünkü, küfre rıza küfürdür. Bu nedenle bu sızan ve bir milletvekiline ait olduğu iddia alan sözleri şiddetle, nefretle, lanetle kınıyorum. Bu iddia doğruysa, azıcık şerefi, azıcık onuru, bir iman kırıntısı, zerre kadar bir inancı varsa derhal önce Allah'a tövbe etmeli, ondan sonra da Müslüman halktan özür dilemeli, hiç beklemeden istifa etmelidir. Müslümanların oyları ile milletvekili olup, Müslümanların inancı ile kimse alay edemez. Bu Gayretullaha dokunur.” diye kaydetti.

    CHP milletvekili basın toplantısında ayrıca Bakara Suresi'nin mealinden bazı kısımlar okudu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×