CHP, IŞİD'e yardım iddialarını Meclis gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Suriyeliler için camilerden topladığı yardımların IŞİD terör örgütüne gittiği iddiaları ile bu terör örgütü üyelerinin, Diyanet'e ait misafirhanelerde kaldıklarına...

CHP, IŞİD'e yardım iddialarını Meclis gündemine taşıdı
19 Haziran 2014 Perşembe 12:33

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Suriyeliler için camilerden topladığı yardımların IŞİD terör örgütüne gittiği iddiaları ile bu terör örgütü üyelerinin, Diyanet'e ait misafirhanelerde kaldıklarına yönelik iddiaların araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na 'Meclis Araştırması' için önerge verdi.

Sınır komşuları Irak ve Suriye’de varlık gösteren El Nusra ve IŞİD gibi terör örgütlerinin bölgeyi tehdit ettiğini ve mezhep savaşını körüklediğini belirten Özkes, "Bu örgütlerin halen Türkiye’nin terör örgütleri listesinde olup olmadığı tartışılmaktadır. Suriye’de çatışmaların başlamasıyla bu örgütlerin Türkiye tarafından desteklendikleri iddiası sürekli gündemde olmuştur. Bu bağlamda söz konusu terör örgütleri üyelerinin Diyanet’in misafirhanelerinde kaldığı yönündeki iddiaların aydınlatılması, Diyanet’in topladığı yardımlardan El Nusra ve IŞİD’in de yararlandıkları yönündeki iddiaların açıklığa kavuşturulması amacıyla Anayasa'nın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, TBMM Genel Kurulu’nda konuyla ilgili yaptığı konuşmanın bir bölümünde, "Türkiye, kim ne derse desin, bugün Suriye’deki muhalif güçlere hem maddi olarak hem manevi olarak hem de militan temini konusunda maalesef destek çıkmıştır. Birçok yazılan gizli yazılarda, öncelikle Hatay bölgesindeki Diyanet'e ait misafirler başta olmak üzere gelen militanların burada misafir edilmeleri ve ardından Türkiye’ye geçirilmesi konusunda yazılar yazılmıştır. Bu gizli yazıların bir tanesi de benim elimde var. Dolayısıyla, bugün tehlike haline geldikten sonra ‘Aman, biz ne yapacağız?’ endişesine kapılmak herhalde bizim en büyük zaafımız olacaktır." dediğini aktaran Özkes, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın ise dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından Hatay Valiliği’ne gönderildiği iddia edilen genelgeyi Meclis kürsüsünden okuduğunu ifade etti.

Ulusal ve uluslararası birçok saygın basın-yayın organında, Suriye ve Irak’ta hareket eden terör örgütlerine Türkiye tarafından destek sağlandığı, konaklatıldığı ve lojistik destek sağlandığı iddialarının halen yer aldığını dile getiren Özkes, "Bölge halkından gelen duyumlar da terör örgütü üyelerinin MİT’in gözetiminde Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait misafirhanelerde konaklatıldığı şeklindedir. Diyanet’in saygın görevlilerinin ve vatandaşlarımızın yararlanması gereken bu binalarda teröristlerin konaklatıldığı iddiasının araştırılıp gerçeklerin ortaya çıkartılması, Diyanet’in saygınlığının korunması açısından da önemli bir gerekliliktir." ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×