CHP il teşkilatı, İhsanoğlu için tanıtım turlarına başladı

CHP Kırıkkale İl Teşkilatı, cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu tanıtmak için turlara başladı. İlk olarak Kırıkkale Memurlar Derneği’ni ziyaret eden CHP İl Başkanı Ziya Kavlak, İhsanoğlu’nu neden aday gösterdikleri...

CHP il teşkilatı, İhsanoğlu için tanıtım turlarına başladı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 16:33

CHP Kırıkkale İl Teşkilatı, cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu tanıtmak için turlara başladı.

İlk olarak Kırıkkale Memurlar Derneği’ni ziyaret eden CHP İl Başkanı Ziya Kavlak, İhsanoğlu’nu neden aday gösterdikleri hakkında bilgi verdi. Memurlar Derneği Ayhan Sıdar ise adaya başarılar diledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ne kadar değerli bir bilim insanı olduğunu, ne kadar donanımlı ve kıymetli bir insan olduğunu zamanla herkesin göreceğini, tanıyacağını, bileceğini belirten Ziya Kavlak, "Başlangıçta tepkiler olabilir. Ama düşünülmesi gereken şu: Bakın, biz ne seçiyoruz? Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Cumhurbaşkanın nasıl birisi olması lâzım? Aranan nitelikler meydanda. Bakın burada en önemli nokta, adayın siyasi kimliğinin öne çıkmaması lâzım. Devlet başkanı seçiyor olsak tamam, ama cumhurbaşkanı istiyoruz biz. Bu noktanın gözden kaçırılmaması gerekiyor. Türkiye’de ilk kez halk cumhurbaşkanını seçecek. Seçim yapılacağı için genel seçimlerle biraz karıştırılıyor gibi bir hava var. Burada siyasi partiler yarışmayacak. Şimdi meydanlara çıkacak. Vatandaş merak ediyor tabii, bu gayet normal. Ekmeleddin Bey çok fazla bilinen bir insan değil ama tanındıkça herkes şunu çok net görecek ki, doğru aday kendisidir." dedi.

Seçimlerde değerler, bilgiler ve kültürlerin yarışacağını ifade eden Kavlak, "Yoksa meydanlara çıkıp, vatandaşa yol, su getirme vaadinde bulunacak değil. İcra organı değil, Anayasa’daki görev, yetki ve sorumlulukları belli cumhurbaşkanının. Bir kere, her şeyden önce, bu insan temiz mi? Geçmişinde herhangi bir leke, şaibe var mı? En önemlisi bu. Sonra bakılacak; yaptığı görevlerde Türkiye’yi iyi temsil etmiş mi? Yurttaşlarımın da öyle bakmasını isterim. Çünkü burada bir partiye genel başkan seçmiyoruz. Seçeceğimiz, bir partinin cumhurbaşkanı da değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanını seçeceğiz." diye konuştu.

Taşların zamanla kendi içinde yerli yerine oturacağını kaydeden Kavlak, sözlerini şöyle tamamladı: "Adayın tabii kendisini öne çıkarması, tanıtması gerekiyor öncelikle. Söylemleriyle, duruşuyla, nedir, ne değildir anlatacak. Konuşacak, düşüncelerini, dünya görüşünü, yaptıklarını anlatacak. Hem içeride hem dışarıda, toplumun büyük bir kesiminin üzerinde mutabık kalabileceği bir aday. Çünkü cumhurbaşkanı adayının toplumsal uzlaşmayla belirlenmesi gerekir. Bir partinin adayı değil, Türkiye’nin adayı olmalıdır çünkü. Gezdiğimiz pek çok yerde bu ismin bu anlayışa uygun olduğunu gördük." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×