CHP, gazeteciler için Meclis araştırması istedi

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, basın emekçilerinin sorunlarının tespiti ve çözüm üretilmesi amacıyla TBMM’de araştırma yapılmasını istedi.

CHP, gazeteciler için Meclis araştırması istedi
10 Ocak 2014 Cuma 14:23

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, basın emekçilerinin sorunlarının tespiti ve çözüm üretilmesi amacıyla TBMM’de araştırma yapılmasını istedi.
Meclis Başkanığı'na müracaatta bulunan Ayşe Nedret Akova, Türkiye’nin Freedom House Basın Özgürlüğü 2013 raporunda geçen yıl yer aldığı 117. sıradan 120′ye gerilediğine ve Kongo, Fiji, Liberya, Makedonya ve Seyşellerle listede aynı sırada yer aldığını söyledi.
Türkiye’de basının kısmen özgür olarak tanımlandığını belirten CHP’li Akova, “Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun saptamasına göre 6 Aralık 2013 tarihi itibariyle Türkiye cezaevlerinde 5’i imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olmak üzere tutuklu ve hükümlü 64 gazeteci bulunduğunu kaydetti.

“SORUNLARI TESPİT EDİLİP ÇÖZÜMLER TESPİT EDİLSİN”

Akova, “Basın emekçilerinin, düşük ücret, tırpanlanan sosyal haklar, nöbetli, vardiyalı, belirsiz, uzun ve yoğun çalışma saatleri, dinlenme sürelerinin yetersizliği gibi çalışma hayatıyla ilgili birçok sorunu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, görevlerini gereği olarak yaptıkları işlerden dolayı her an tutuklanma, hüküm giyme riski altında çalışmaktadırlar. Basın emekçilerinin karşı karşıya kaldıkları sorunların tespit edilmesi, mesleki yönden yaşadıkları sorunların incelenmesi, çalışma koşullarında iyileştirme yapılması, mesleki hayatlarında yaşadıkları zorluklara çözüm üretilmesi ve tutuklu ve hükümlü olan gazetecilerin durumlarının incelenmesi, ülkemizde basın özgürlüğüyle ilgili sorunların incelenmesi ve gerekli çözümlerin tespit edilmesi, gazetecilerin daha özgür bir ortamda verimli ve faydalı çalışabilmeleri için gerekli politikaların üretilmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istiyorum.” diyerek talebini iletti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×