CHP engelli seçmenleri sandığa çağırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, yazılı açıklama yaparak tüm engelli vatandaşları AKP engelini sandıkta ortadan kaldırmaya çağırdı.

CHP engelli seçmenleri sandığa çağırdı
28 Mart 2014 Cuma 13:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, yazılı açıklama yaparak tüm engelli vatandaşları AKP engelini sandıkta ortadan kaldırmaya çağırdı.

    Yakup Akkaya açıklamasında “Ülkemizde yaşayan yaklaşık her 10 kişiden biri görünen veya görünmeyen engeller, fiziki zorluklar yaşarken, yükselen çığlığı, gören gözler görmemekte, kulaklar duymamakta, zihinler algılamamaktadır. AKP iktidarı, medeni ve hakça yaşamanın, sosyal devlet ilkesinin gereği olan ‘Muhtaç Aylığı’nı kesmek için gece yarısı kanunlar çıkarmaktadır. Bugün, muhtaç aylığından faydalanan bir engelli arkadaşımızın ailesinde kişi başına düşen gelir 282 TL’yi geçiyorsa aylığı kesilmektedir. Özel günlerde vaatlerle bekletilen, bir birey olarak görülmeyip, himaye ve acıma duygularıyla ‘ahh canım’ şeklinde yaklaşılan engelli arkadaşlarımız, bizim için bir sanatçı, bir sporcu, bir siyasetçi, bir iş insanı, bir bilim insanı, anne, baba, eş, kardeş yani kısacası bir insandır, bireydir. Herkes gibi evinden rahatça çıkmak, otobüsleri, sokakları, kaldırımları rahatça kullanmak, işine veya okuluna gitmek, alın teriyle kazandığı ekmeğini mutlulukla yemek, en doğal insan hakkıdır.” dedi.

    "GENEL VE YEREL YÖNETİMLERİN DERDİ OLMALIDIR"

    “Eğer bir aile, engelli çocuğum ben öldüğümde ne olacak endişesi taşıyor ve çocuğunun gelecek kaygısı içini kemiriyorsa, bu önce genel ve yerel yönetimlerin derdi olmalıdır.” diyen CHP’li Akkaya, şöyle devam etti: “Su faturası indirimi, ücretsiz ulaşım, şehirde rahatça ve keyifle yaşamak, şehrin gezi alanlarından faydalanmak, spor yapmak tüm engelli yurttaşların hakkıdır. Sivil toplum örgütleriyle, ortak akıl çerçevesinde sorunları ve çözüm yollarını belirlemek, herkesin fikrini dinlemek, sosyal belediyeciliği tüm ülkeye yaymak Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevidir. Halkın partisinin halka sözüdür. AKP iktidarında devlete bir külfet olarak görülen, sadaka anlayışıyla yaklaşılan engelliler için çıkarılan yasalar bile rafa kaldırılmış, engellilerin toplumsal yaşama katılmaları engellenmiştir. Aylıkları kesilen, çalışabilecek durumda olan engelli arkadaşlarımız evlerine hapsedildiği bir ülke haline getirilmiş durumdayız. Toplumdan yana, eşitlikten ve özgürlükten yana olan bir parti olarak ilk görevimiz bu durumu düzeltmek olacaktır. Önce işe fiziki çevreyi, engelli arkadaşlarımızın da rahatça kullanabileceği hale getirerek başlayacağız.”

    "GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE KALDIRALIM"

    Akkaya, belediyelerin, görevleri gereği sorumlulukları dahilindeki tüm engelleri kaldırmakla yükümlü olduğunu hatırlatarak “Kentlerin genci, yaşlısı, çocuğu ve engellisiyle yaşanabilir olması gereklidir. Siyasi iktidarın rant uğruna kamu kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekmesi yerine herkesin insanca yaşayabileceği kentler oluşturmak ilk önceliğimiz olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri gereği; engelli yurttaşlarımızda herkesle eşit haklara, fırsatlara ve olanaklara sahip olacak, bağımsız ve onurlu yurttaşlar olarak yaşayacaklardır.
Önümüzdeki yerel seçimlerde, ötekisi olmayan bir Türkiye ve yurttaşlarının mutlu yaşayacağı şehirleri oluşturmak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin en önemli görevidir. Halkın partisinin halka sözüdür. Buradan bütün engelli yurttaşlarımıza sesleniyoruz. Gelin, AKP engelini birlikte aşalım, herkesin mutlu bir biçimde yaşayacağı kentleri birlikte yaratalım… Gelin, engelleri birlikte kaldıralım.” çağrısı yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×