CHP, Başbakan’a MİT'in Paris cinayeti bağlantısını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a, “Paris cinayetlerinin MİT tarafından planlandığına dair kamuoyunda güçlü bir kanaat ortaya çıkmışken, bu konunun netliğe kavuşturulması için herhangi bir idari çalışma yürütülmekte miydi? Yürütülü.

CHP, Başbakan’a MİT'in Paris cinayeti bağlantısını sordu
21 Şubat 2014 Cuma 12:03

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a, “Paris cinayetlerinin MİT tarafından planlandığına dair kamuoyunda güçlü bir kanaat ortaya çıkmışken, bu konunun netliğe kavuşturulması için herhangi bir idari çalışma yürütülmekte miydi? Yürütülüyorsa, aradan bir yılı aşkın süre geçtiği halde neden bir sonuca ulaşılmamıştır?" diye sordu.

Başbakan Recep tayyip Erdoğan’ın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Tanrıkulu, “9 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katil zanlısı olarak yakalanan Ömer Güney’in MİT mensuplarıyla suikastı planladığı görüşmeye ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarından sonra, şimdi de Güney’in MİT’le irtibatına dair güçlü bir delil daha ortaya çıkmıştır. Karşı Gazete’nin haberine göre Güney’in telefonunda kayıtlı olan 13 numaradan biri MİT’e ait. Gazetenin haberine göre Güney’in telefonundaki rehberinde 0 442... ile başlayan numara MİT Erzurum Bölge Başkanlığı'na ait.” hatırlatmasını yaptı.

13 ADET TELEFON NUMARASI

Tanrıkulu, Erdoğan’a şunları sordu: “Ömer Güney’in MİT’le irtibatlı olduğuna dair güçlü iddialar bulunmasına rağmen neden bu konuda herhangi bir açıklama yapmamaktasınız?
Güney’in MİT Erzurum Bölge Başkanlığı’yla nasıl bir ilişkisi bulunmaktadır?
Fransa Adalet Bakanlığı, Güney’in telefonlarında kayıtlı bulunan beşi sabit, sekizi mobil olan 13 numaranın kime ait olduğunu sorduğu halde neden henüz bir yanıt vermediniz?
Paris cinayetlerinin MİT tarafından planlandığına dair kamuoyunda güçlü bir kanaat ortaya çıkmışken, bu konunun netliğe kavuşturulması için herhangi bir idari çalışma yürütülmekte miydi? Yürütülüyorsa, aradan bir yılı aşkın süre geçtiği halde neden bir sonuca ulaşılmamıştır?” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×