CHP, Bakan Işık'a 'ses ve akustik' uzmanlarını hatırlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na “Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak, ses ve akustik uzmanlarının uzmanlık alanına giren bir konu ile ilgili nasıl görüş belirtebiliyorsunuz?” diy.

CHP, Bakan Işık'a 'ses ve akustik' uzmanlarını hatırlattı
27 Şubat 2014 Perşembe 11:53

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na “Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak, ses ve akustik uzmanlarının uzmanlık alanına giren bir konu ile ilgili nasıl görüş belirtebiliyorsunuz?” diye sordu.

Bakan Fikri Işık’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, Işık’ın Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına ilişkin 26 Şubat 2014 tarihinde gazetecilere, “Arkadaşlar, ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir şekilde montaj olduğunu hissettim. Daha sonra detaylı baktığım zaman Başbakan Konya’da olduğu halde Ankara’da gibi gösterildiği, iki kişi konuşurken; birisi sessiz ve kısık sesle konuşurken, diğerinin bağırması psikoloji açıdan çok normal durum olmaz. Bu çok açık ve net bir montaj. Eğer başbakanlık, TÜBİTAK’tan böyle teknik bir inceleme isterse tabi ki biz yaparız, ancak teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montaj olduğu ortada. Bunu, yani başka hiçbir teknik incelemeye tabi olmadan söyleyebiliriz.” açıklamasını hatırlattı.

Tanrıkulu, “Kriptolu telefonların TÜBİTAK içinden dinlendiği şüphesi mi var?” şeklindeki soru üzerine de Işık’ın, dinlemelerde pek çok yöntemin mümkün olduğunu vurguladığı ve “Şu anda bildiğimiz şey kriptolu telefonların dinlendiği” cevabı verdiğine işaret etti.

"SES VE AKUSTİK UZMANLIK ALANI KONUSUNDA NASIL GÖRÜŞ BELİRTTİNİZ?"

CHP’li Tanrıkulu, Bakan Fikri Işık'a bu bağlamda şu soruları yöneltti:
"Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak ses ve ükustik uzmanlarının uzmanlık alanına giren bir konu ile ilgili olarak nasıl görüş belirtebiliyorsunuz?
Özgeçmişinizde ses ve akustik uzmanlığı yer almakta mıdır?
Bu görüşmeleri doğrulayacak görüntülerin de mevcut olduğu iddiası doğru mudur?
İddia doğruysa görüntüler ortaya çıktığı takdirde kamuoyuna bu kez hangi açıklamayı yapmayı düşünüyorsunuz?
Başbakanlık TÜBİTAK’tan neden henüz teknik bir inceleme istememiştir?

BAZ İSTASYONLARI KAYITLARINDAN AÇIKLANACAK MIDIR?

İddia edilen konuşmada yer alan Başbakan'ın oğluna sarf ettiği sözlerden hareketle konuşmada ismi geçen kişilerin 17 Aralık 2013 tarihinde nerede olduğuna ilişkin bilgiler baz istasyonları kayıtlarından açıklanacak mıdır?
Ayrıca telefon sinyallerindeki konum bilgisi ile o saatte ilgili isimlerin nerede olduğu açıklanacak mıdır?
Telefonda ismi geçen kişilerin cep telefonları sinyallerinden elde edilen konum bilgileri kamuoyuna açıklanacak mıdır?
Yine ilgili kişilerin Ankara’dan ayrılma ve İstanbul’a varışına ilişkin havaalanı ve mobese kameraları kayıtları kamuoyuna açıklanacak mıdır?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak konuşmaların montaj olduğunu ispatlayacak somut delilleri kamuoyuna neden açıklayamadınız?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ne zamandan beri ‘’hisleri’’ bilimsel delil olarak kabul etmektedir?
Karşı taraftan ses kısık gelmekteyse, diğer konuşanın sesinin de kısık gittiğini sanıp istem dışı bağırmasının psikolojik açıdan normal olduğunu biliyor musunuz?
Kayıtlar farklı konuşmaların kes-yapıştırmasıyla oluşturulmuştur iddiasındaysanız eğer, o halde, konuşmaların ham hallerini açıklayacak mısınız?

HAM KONUŞMALARI AÇIKLAYACAK MISINIZ?

Ham konuşmaları açıklayarak gerçekten ne konuşulduğunu kamuoyuna duyuracak mısınız?
'Başbakanlık, TÜBİTAK’tan böyle teknik bir inceleme isterse tabi ki biz yaparız ancak teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montaj olduğu ortada’ derken aynı gün TÜBİTAK’ta görevli 5 çalışanın işine son verilmesinin nedeni nedir ?
AKP’nin istediği şekilde konuşmalar için 'montaj raporu' düzenlemeyen dürüst TÜBİTAK çalışanları görevlerinden alınarak TÜBİTAK, sipariş üzerine rapor oluşturulan bir kuruma mı dönüştürülmektedir?
Birkaç gün sonra TÜBİTAK’tan alınacak sipariş bir raporla konuşmalar montaj olarak mı ilan edilecektir?” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×