CHP Bakan Ala'ya sordu: Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı’na, “İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları görüntüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir...

CHP Bakan Ala'ya sordu: Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır?
04 Mayıs 2014 Pazar 15:08

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı’na, “İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları görüntüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, "Basına yansıyan görüntülere göre İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş’ta bir grup polis memuru, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlemişlerdir. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılması akla daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirmektedir. Yurttaşların uydurma delillerle fişleyip yargılatılmaya çalışılması kamuoyunda derin bir kaygı ve tepki toplamıştır.” dedi.

CHP’li Tanrıkulu, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

"Beşiktaş’ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?

Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır? Çekilen fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır?

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş’taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?

Poşu takmak suç mudur? Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş’ta bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?

Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için 'delil üretme' talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir? Böyle bir talimat yoksa, Beşiktaş’taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz?

1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA’ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?

İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz?

Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×