CHP, Bakan Ala'ya Aydın Belediyesi'ne devredilmeyen malları sordu

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya büyükşehir olan Aydın Belediyesi’ne devredilmeyen malları sordu.

CHP, Bakan Ala'ya Aydın Belediyesi'ne devredilmeyen malları sordu
24 Nisan 2014 Perşembe 18:18

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya büyükşehir olan Aydın Belediyesi’ne devredilmeyen malları sordu.

Efkan Ala’nın yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bülent Tezcan, ''6360 Sayılı yasa uyarınca Aydın büyükşehir olmuştur. Bütün Türkiye'de olduğu gibi Aydın ilinde de kapanan il özel idarelerinin kadroları Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiştir. Bunun yanı sıra Özel İdare'nin mallarının da Aydın Büyükşehir Belediyesine aktarılması gerekirken buraya değil merkezi hükümete aktarılmıştır. Büyükşehir belediyesi AKP'li olan yerlerde hükümet, bütün özel idare mallarını büyükşehir belediyelerine devretmişken Aydın için farklı uygulama yapılması Aydın halkına haksızlıktır. Komşu il olan Denizli’de başka, Aydın’da başka uygulama yapılmasının nasıl açıklanacağı merak konusudur. Aydın'da CHP'li Büyükşehir Belediyesi söz konusu olduğunda hükümet, özel idarenin mallarını büyükşehre vermeyip, merkezi hükümete aktarmıştır.'' dedi.

BAKAN ALA'YA AYDIN SORULARI

CHP’li Tezcan, bu bağlamda Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti: 6360 sayılı kanun gereği yeni kurulan Büyükşehir Belediyelerinde, Mal Paylaşım Devir Tasfiye Komisyonlarının yapmış olduğu devirlerin büyükşehirlere göre; Taşınırlarının listesi nedir? (Hangileri büyükşehire, hangileri merkezi yönetime devredilmiştir.)
Taşınmazların listesi nedir? (Hangileri büyükşehire, hangileri merkezi yönetime devredilmiştir.)
Yeni Büyükşehir olan belediyelerin Devir Tasfiye Komisyonlarında görev alan bürokratlar kimlerdir?
Aydın Büyükşehir Belediyesinde mal paylaşımında uygulanan bu ayrımcı yöntemin gerekçesi nedir?

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×