Cemil Çiçek'ten AB ülkelerine 'Gazze' mektubu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı(TBMM) Cemil Çiçek, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Üye Devletler Parlamento başkanlarına İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırıları kınayan birer mektup gönderdi. Çiçek,...

Cemil Çiçek'ten AB ülkelerine 'Gazze' mektubu
18 Temmuz 2014 Cuma 18:08

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı(TBMM) Cemil Çiçek, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Üye Devletler Parlamento başkanlarına İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırıları kınayan birer mektup gönderdi. Çiçek, mektubunda "İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları çocukların ve kadınların da aralarında bulunduğu yüzlerce masum insanın ölümüne, binlerce insanın yaralanmasına yol açmaktadır. Her geçen dakika ölü ve yaralı sayısı artmaktadır. Söz konusu kara operasyonu yeni katliamların habercisidir." diyerek yaşanacak katliamların önlenmesi çağrısında bulundu.

Çiçek, 41 ülkenin parlamento başkanına gönderdiği mektupta, İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'ye yönelik düzenlediği askerî operasyonlardan derin kaygı duyduğunu ifade etti. Gazze olmak üzere bütün Filistin'de bir insanlık trajedisi yaşandığına dikkat çeken Çiçek, "İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarını bir kara harekâtına dönüştürmesi mevcut trajediyi, çok daha vahim bir boyuta taşımıştır. İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları çocukların ve kadınların da aralarında bulunduğu yüzlerce masum insanın ölümüne, binlerce insanın yaralanmasına yol açmaktadır. Her geçen dakika ölü ve yaralı sayısı artmaktadır. Söz konusu kara operasyonu yeni katliamların habercisidir." ifadelerini kullandı.

Üç İsrailli yerleşimci gencin kaçırılarak öldürülmesi gerekçe gösterilerek Filistin halkının toplu cezalandırmaya tabi tutulduğunu kaydeden Çiçek, İsrail'in, kaçırılan vatandaşlarını bulmanın ötesine geçerek Filistin birliğini hedef alan operasyonlarıyla bölgede gerilimi yükselttiğine işaret etti. Uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen güvenlik gerekçesiyle Filistin halkına yönelik aşırı güç kullanıldığını dile getirdi.

Çiçek'in mektubu şöyle: "Sivil can kaybı ve yaralanmalara yol açan hava harekâtları da dâhil olmak üzere askerî operasyon ve saldırılar, Filistinlilerin mal ve mülklerine zarar verilmesi, yasa dışı yerleşim faaliyetleri ve mukaddes Kudüs'ün çok dinli ve kültürel yapısını suni olarak değiştirmeye dönük çabalar ile Filistinlilerin El Aksa Camii'nde ibadet haklarının kısıtlanması gibi İsrail uygulamaları uluslararası hukuku ayaklar altına almaktadır. İsrail'in, Filistinliler üzerinde tahakkümünü artırarak kendi çözümünü dayatmaya çalışan bu tutumunun kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir.

İsrail gerçek güvenliğinin silahla değil, diyalog yoluyla sağlanabileceğinin bilincine varmalı ve Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına derhal son vermelidir. Acilen ateşkes sağlanmalıdır. Gazze'de yeni şiddet sarmallarının yaşanmasını tamamen engellemek için bölgeyi açık hava hapishanesine çeviren ablukanın kaldırılması gerekmektedir. Hiçbir politik yaklaşım, Gazze'de yaklaşık iki milyon Filistinlinin ağır kısıtlamalar altında yaşamasının nedenini açıklayamaz. Bu bir toplu cezalandırmadır ve buna hep birlikte ve tüm gücümüzle karşı çıkmalıyız.

Esasen bölgede barış ve istikrarın tesisi ancak Filistin meselesinin çözümü doğrultusunda kalıcı adımlar atılmasıyla mümkündür. 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulması ve tüm komşularıyla barış ve güvenlik içerisinde yaşaması, Filistin halkının uluslararası hukuktan kaynaklanan en temel haklarıdır. Filistin'de yıllar süren işgal, sürgün, can ve mal kaybı artık sona ermelidir.

Filistin halkına yönelik İsrail saldırılarının durdurulması için başta Birleşmiş Milletler ve İslam İş Birliği Teşkilatı olmak üzere uluslararası topluma gerekli uyarı ve telkinlerde bulunuyor ve Filistin halkına tüm imkanlarımızla yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İsrail'in uluslararası hukuku ve en temel insan haklarını hiçe sayan ve insanlık vicdanını derinden yaralayan söz konusu saldırılarını derhal durdurması için acil olarak harekete geçilmesi hepimizin sorumluluğudur. Uluslar arası toplumun bu vicdan testinden başarıyla geçmesi en büyük temennimizdir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×