Büyükerşen: Türkçe Olimpiyatları'nı Eskişehir'de bundan sonra da yapmaya hazırız

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den Başbakan Erdoğan’ın, "Bu sene yapamayacaklar, stat vermeyeceğiz” dediği Türkçe Olimpiyatları'na destek geldi.

Büyükerşen: Türkçe Olimpiyatları'nı Eskişehir'de bundan sonra da yapmaya hazırız
27 Mart 2014 Perşembe 11:03

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den Başbakan Erdoğan’ın, "Bu sene yapamayacaklar, stat vermeyeceğiz” dediği Türkçe Olimpiyatları'na destek geldi. CHP’li Başkan, her yıl belediye olarak destek verdikleri ve anadilimizi yaşatma konusunda önemli görev üstlendiğine inandıkları Türkçe Olimpiyatları'nı, Eskişehir olarak bundan sonra da yapmaya hazır olduklarını söyledi. Büyükerşen, “Bizim Muttalıp bölgemiz var, geniş. Stadyumun burada yapılması gündemdeydi, havaalanı, üniversite yakın. Burada çok geniş alanlarımız var. Hatta Türkçe Olimpiyatları'nı bu alanda yapabiliriz.” dedi.

Eskişehir'de, 15 yıldır Büyükşehir Belediye başkanı olan ve bu dönemde yine CHP’den aday olan Prof. Dr. Büyükerşen ile CHP Tepebaşı Belediye başkan adayı Ahmet Ataç, Muttaliplilerle bir araya geldi. Bölge halkı tarafından yaklaşık 100 araçlık bir konvoyla karşılanan Büyükerşen, Ataç ve beraberindekiler Muttaliplilerden büyük ilgi gördü. Büyükerşen, burada yaptığı konuşmada, Muttalip ve çevresinin son derece verimli topraklara sahip olduğunu kaydetti.

“Muttalip’in toprakları tarım ve hayvancılık için son derece elverişli.” diyen Büyükerşen, bu topraklarda organize sanayi bölgesi kurulması yerine gelişmiş teknoloji ve imkanlarla tarım ve hayvancılık yapılması gerektiğini vurguladı. Muttalip’in gelişmesi ve zenginleşmesi için çeşitli projeleri olduğunu anlatan Büyükerşen, bir gazetecinin, projelerin neler olduğunu sorması üzerine, şöyle konuştu: “Bu bölge, Eskişehir’in en değerli bölgesi haline gelecek. Biliyorsunuz, burası için hazırladığımız, ancak sonradan iptal edilen 1/25 binlik planlarımızda çok önemli projelerimiz vardı ama olmadı. Örneğin burada büyük bir olimpiyat köyü projemiz vardı. Hatta yeni stadyumun burada yapılması gündemdeydi ancak vazgeçildi. Muttalip bölgesinde çok geniş alanlarımız var. Örneğin havaalanının karşısındaki alan. Burada çok farklı kültürel, sanatsal ve festival tipi organizasyonlar yapılabilir.”

“TÜRKÇE OLİMPİYATLARINI BURADA YAPARIZ”

Büyükerşen, ziyaretinde Başbakan Erdoğan’ın, "Bundan sonra yapamayacaklar, stat vermeyeceğiz” diyerek yasaklamak istediği Türkçe Olimpiyatları'nın Muttalip'te yapılabileceğini kaydetti. “Bu alanda yapılacak organizasyonlar, etkinlikler bölgeye de büyük hareket getirebilir.” ifadesini kullanan Büyükerşen, şöyle konuştu:

“Her yıl şehrimizde de yapılan ve belediye olarak bizim de destek verdiğimiz Türkçe Olimpiyatları bu alanda yapılabilir. Bunun için gereken tüm desteği önceki yıllarda verdiğimiz gibi bu yıl da gelecek yıl da vereceğiz, vermeye de hazırız. Çünkü Türkçe Olimpiyatları anadilimizi yaşatmak konusunda önemli bir görevi üstlendiğine, hoşgörü, sevgi ve ülkemizin dünyaya tanıtımı adına büyük görevler yaptığına inanıyorum. Türkçe Olimpiyatları'na bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Eskişehir olarak ev sahipliği yapmaya hazırız.”

CHP’li Başkan, her yıl belediye olarak destek verdikleri ve anadilimizi yaşatma konusunda önemli görev üstlendiğine inandıkları Türkçe Olimpiyatları'nı, Eskişehir olarak bundan sonra da yapmaya hazır olduklarını söyledi. Büyükerşen, “Bizim Muttalıp bölgemiz var, geniş. Stadyumun burada yapılması gündemdeydi, havaalanı, üniversite yakın. Burada çok geniş alanlarımız var. Hatta Türkçe Olimpiyatları'nı bu alanda yapabiliriz.” diye ifade etti.

Başkan Büyükerşen, Eskişehir olarak bu sene Türk Dünyası'na Kültür Başkentliği yaptıklarını hatırlatarak, "Bu bağlamda kentimizde bir sürü kültürel etkinlikler düzenlendi. Türkçe Olimpiyatları da bu Kültür Başkentliği'ne yakışır bir etkinliktir. Dünyanın 160 ülkesinden gelen ve gelecek olan çocuklara kapımız her zaman açıktır. Bu bağlamda, Türkçe Olimpiyatları'nı önemsiyoruz ve değer veriyoruz. Türkçenin çocuklarını Eskişehir'e mutlaka bekliyoruz. Çünkü Eskişehir onları kucaklamak, bağırlarına basmak için bekliyor." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×