Bozdağ: MİT'in isminin karıştırılması iftira kampanyasıdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Fransa'da öldürülen teröristlerle ilgili MİT ve diğer birimlerinin isminin karıştırılması bir iftira kampanyasıdır.

Bozdağ: MİT'in isminin karıştırılması iftira kampanyasıdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Fransa'da öldürülen teröristlerle ilgili MİT ve diğer birimlerinin isminin karıştırılması bir iftira kampanyasıdır. Biz konunun araştırılmasını, maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasını, katilin arkasında gerçek azmettiriciler kimse Türkiye ve dünya kamuoyuna deşifre edilmesi için soruşturma devam etmektedir." dedi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin, Adalet Komisyonu'nda üçüncü gün görüşmeleri başladı. Kanun teklifinin maddeleri üzerinde müzakereleri başladı. Teklifin 18., 19 ve 20. maddesi üzerinde görüşmeler sonrası yapılan oylamada AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadınla ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldığını, MİT'in adının karıştırılmaya çalışıldığını ifade etti. Başesgioğlu, "Sayın bakan şu cinayetlerin aydınlatılması için ne gerekiyorsa yapın. Türk devletine zerre kadar leke gelmeyecek. Ama bunu ispat edelim." diye konuştu.

Fransa'da 3 kadın PKK'lı teröristin öldürülmesiyle ilgili konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, "Ankara'da Cumhuriyet Başsavcılığı bununla ilgili bir soruşturma başlatmış durumda. Şuanda Ömer Ziya Güney hakkında PKK-KCK terör örgütü üyesi olmakla örgüt faaliyeti çerçevesinde kasten adam öldürme suçlarından dolayı bir soruşturma yürütülmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında Fransa yetkili adli makamlarından konuya ilişkin adli yardım talebi istenmiş, hala da cevap verilmemiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti devleti uzunca bir samandır bölücü terör örgütü ile mücadele etmektedir. Mücadelesi hukuk içinde yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin herhangi biriminin organının hukuk dışına çıkması söz konusu değildir. Fransa'da öldürülen teröristlerle ilgili MİT ve diğer birimlerinin isminin karıştırılması bir iftira kampanyasıdır. Biz konunun araştırılmasını, maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasını, katilin arkasında gerçek azmettiriciler kimse Türkiye ve dünya kamuoyuna deşifre edilmesi için soruşturma devam etmektedir. Ben Bakan olarak bu konuyu özel olarak takip edeceğim." şeklinde konuştu.

Emniyet Teşkilatındaki tasfiyelerle ilgili ise Bozdağ, görevden el çektirme, açığa alma değil, yer değiştirme yapıldığını savundu. Bunun hukuka uygunluk içinde yapıldığını iddia eden Bozdağ, aykırı düşünce içinde olanların yargı yoluna müracaat edebileceğini kaydetti. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×