Bozdağ: Konsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Musul'da rehin alınan konsolosluk çalışanları ve Türk vatandaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Bozdağ, "Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez...

Bozdağ: Konsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalı
11 Haziran 2014 Çarşamba 22:08

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Musul'da rehin alınan konsolosluk çalışanları ve Türk vatandaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Bozdağ, "Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekir." ifadesini kullandı.

TBMM Genel Kurulu’nda açıklama yapan Bakan Bozdağ, "Diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağını herkes tarafından bilinmesi gerekir." diye konuştu.

IŞİD mensuplarının son birkaç gündür Musul’a karşı başlattıkları saldırı sonucu başta batı yakası olmak üzere Musul’un önemli bir bölümünün ele geçirildiği ifade eden Bozdağ şöyle devam etti: "IŞİD mensupları bugün sabah saatlerinde Musul’daki başkonsolosluğumuz yerleşkesine baskın gerçekleştirerek, personelimizi konsolosluktan çıkartmış, şehrin başka bölgesine nakletmişlerdir. Olay sırasında başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı ile fertleri bulunmakta. Söz konusu personelimizin emniyet içinde ülkemize dönmesi için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Irak hükümeti nezdinde de girişimlerde bulunulmuş ve Başkonsolosluğumuzun ve çalışanların bütün vatandaşlarımız emniyet ve güvenliğinden sorumlu oldukları hatırlatılmıştır. Öte yandan BM ve NATO olmak üzere uluslar arası girişimler yapılmıştır.

Sayın başbakanımızın başkanlığında ilgili bakanlar ve güvenlik birimleriyle toplantılar yapılmış konu enine boyuna değerlendirilmiştir. Türkiye’nin bütün kurumları bu konu üzerinde teyakkuz halindedir. Ülkemizin menfaatlerini vatandaşlarımız ve başkonsoloslukta çalışan insanlarımızın güvenliğini korumak ülkemizin birinci derecede vazifesidir. Herkes vazifesinin başında. Sayın Dışişleri Bakanı'mız BM Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri bakanı ile görüşerek durumu değerlendirmiştir. Musul’un ilçesinde elektrik santralinde 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup serbest bırakılması için çalışmalar yürütülmektedir. Türkiye, dost ve kardeş Irak’taki mevcut durumdan kaygı duymakta. Ülkeden barış ve istikrarını biran önce tesis etmesini temenni etmektedir. Diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerektir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×