BDP'li Kışanak: Kürtler Cenevre’ye gitmezse sorumlusu AKP’dir

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Gültan Kışanak, Kürtler Cenevre’ye gidemezse sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu söyledi.

BDP'li Kışanak: Kürtler Cenevre’ye gitmezse sorumlusu AKP’dir
18 Ocak 2014 Cumartesi 18:48

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Gültan Kışanak, Kürtler Cenevre’ye gidemezse sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu söyledi. Kışanak, "PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor. Ama arkasından hemen Davutoğlu gidip geziyor ve Kürtleri çağırmayın diyor. Cenevre toplantısına Kürtler katılamazsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bunun hesabını AKP’den halk sorar." dedi.

BDP İl Teşkilatı, "Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır" sloganı ile Diyarbakır'da bir miting düzenledi. İstasyon Meydanı'ndaki mitinge BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Gültan Kışanak, milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Ayhan ile yüzlerce kişi katıldı. PKK ve Abdullah Öcalan'ın gösterilerine dönüştüğü mitingte yüzleri kapalı 2 kişi sahnenin önüne Öcalan'ın fotoğrafını astı.

Toplantıya 4 gün kalmasına rağmen Kürtlerin hale davet edilmediğini anlatan Kışanak, "Dünyanın eğemen güçleri Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiler. Yüzyıldır Ortadoğu barış ve huzur yüzü görmedi. İşte artık bu cetvelle çizilen bu suni sınırlar anlamını yitirmiştir. Ortadoğu’da demokratik bir yapı inşa edilecek. Kürt halkı 21. yüzyılda özgürlüğünü alacaktır. Bunun önüne hiç kimse geçemez. Ey Avrupa ülkeleri, ey BM, artık Kürt halkının iradesini kabul edin ve çözüm arayışına gidin. Bunu yaparsanız tüm insanlık kazanacak. Aksini Kürt halkına dayatamazsınız. Kabul etseniz de etmeniz de Rojava'da özerk demokratik Kürdistan kuruldu. Mayınlar tuzaklar kurabilirsiniz, ama Kürt halkının yüreğini bölemezsiniz. 4 parça bir bütündür." diye konuştu.

Türkiye’nin de AKP’nin de yaklaşımını doğru bulmadıklarını belirten Kışanak, "PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor. Ama arkasından hemen Davutoğlu hemen arkasından geziyor ve Kürtleri çağırmayın diyor. Cenevre toplantısına Kürtler katılamazsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bunun hesabını AKP’den halk sorar. " şeklinde konuştu.

"Her gün TIR'lar yakalanıyor, içinde roketler ve silahlar var. Bunları halkımıza saldırmak için çetelere gönderiyorlar." diyen Kışanak, "Bugüne kadar Türkiye’nin ve BM’nin tek pir paket gıdası halkımıza gitmemiştir. Ama çetelere her türlü yardımı yapanlar, sınırları da halkımızın üzerine kapatıyorlar. Bunların hesaplarını soracağız." ifadelerini kullandı.

Lozan’ın acısını yaşadıklarını anlatan Kışanak, "Dilimizi yasakladırlar ve o zaman Lozan görüşmeleri yaparken 2 iş birlikçi götürüp yaptılar. Yanlar üzerine görüşmeyi yaptılar. Bunun acısını derinden yaşamış bir halk olarak iyi biliyoruz. Şeyh Said'den, Ağrı’daki katliamlardan biliyoruz. Cenevre’yi Lozan yapamazsınız. Halkımızı inkar edemezsiniz. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bu sadece bir mitingle çözülecek bir dava değil. Bütün konuşmalarınız Rojava için olsun, her dakika her saniye Rojava devrimini his ederek yaşayalım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından BDP’li vekiller ve belediye başkan adayları toplu olarak halkı selamladı. Selamlamanın ardından miting olaysız sona erdi. CİHAN

BDP'li Kışanak: Kürtler Cenevre’ye gitmezse sorumlusu AKP’dir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×