BBP'den AK Parti'ye 'Uhud' tepkisi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 'çakal' ve 'köpek' ithamları ve sandık görevlileri için ‘Bizim Uhud'taki okçularımızdır’ açıklamalarına sert tepki gösterdi.

BBP'den AK Parti'ye 'Uhud' tepkisi
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:28

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 'çakal' ve 'köpek' ithamları ve sandık görevlileri için ‘Bizim Uhud'taki okçularımızdır’ açıklamalarına sert tepki gösterdi. Efe, Türkiye’de siyasi ahlak, edebin hiç bu kadar aşağıya düşmediğini söyledi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de iktidar ve muhalefet parti liderlerinin bir türlü kavgacı üsluplarından vazgeçmediğini kaydeden Mehmet Efe, “Toplumu gereksiz yere geriyorlar. Milletin tabanda kavga etmesi onlar için önemli değil. Onlar için önemli olan kendi taraftarlarına mesaj vermek, toplumu bölmek, parçalamak, kamplaştırmak, ötekileştirmek ve oy avcılığı yapmak. Bu ne uğruna, sadece kendi durumlarını muhafaza etmek veya kazanmak uğruna yapılıyor. Rahmetli şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu, bize hep ‘Sakın ha bir oy için kalp kırmayın. Bu ne ilk seçim ne de son seçim olacak’, 'siz önce insanların kalbine girerseniz güvenini de oyunu da alırsınız' derdi. Türkiye’de siyasi ahlak ve edep hiç bu kadar aşağıya düşmemişti.” dedi.

Siyasi ahlaktan, adaletten, haktan ve hukuktan bahsedenlerin bilhassa bu ilkelere sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Efe, şunları dile getirdi: “Devleti yönetenler daha hoşgörülü, daha sevecen, milleti kucaklayıcı tavır içinde olmalıdır. İktidara birileri bir şey söyleyebilir, ama iktidar devletin vermiş olduğu gücünü kullanarak onlara karşı acımasız ve adaletsizce hareket etmemelidir. Daha hoşgörülü olmalıdır. Çünkü devlet gücünü dıştan gelen düşmanlara karşı kullanmalıdır. Bu gücü muhalefet partilerine, sivil toplum örgütlerine, cemaat veya tarikat gibi toplumun bir kesimine kullanılması doğru değildir. Maalesef burada iktidar sabırla hareket etme yerine muhalefetten daha keskin şekilde dili ve gücü kullanmaktadır. Bu davranışları siyaseten kabul etmiyoruz.”

Hemşehrileri Ekonomi Bakanı ve Denizli Milletvekili Zeybekci’nin 'çakal' ve 'köpek' ithamlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarını da doğru bulmadığını, dil sürçmesi olarak değerlendirdiğini vurgulayan Efe, “AK Parti'nin sandık görevlileri için ‘Bizim Uhud'taki okçularımızdır’ sözünü de anlamlı bulmuyorum. Neticede seçim olacak. Herkes adayını çıkaracak. Biri kazanacak, diğerleri kaybedecek. Şayet AK Parti'nin adayı kaybettiği zaman haşa Peygamber Efendimiz(SAV) mi kaybetmiş olacak? Uhud’daki savaşı biz mi kaybetmiş olacağız? Bu yerel seçim ne Başbakan’ın dediği gibi İstiklal Savaşımız kadar önemli ne de Yüce Peygamberimiz'in ordusunun başında olduğu Uhud savaşı kadar önemlidir. AK Parti kendi istikbalini artık her şeyden önemli görmeye başladı. Bunlar doğru değil.” eleştirilerinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×