Baykal'dan Genel Merkez'e sert eleştiri

CHP milletvekili aday adayı Deniz Baykal, yaklaşan seçimler öncesinde parti genel merkezini sert bir dille eleştirdi.

Baykal'dan Genel Merkez'e sert eleştiri
20 Mart 2015 Cuma 17:29

Seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya’da vatandaşlarla bir araya gelen Deniz Baykal, namzet adaylığı sürecini anlatarak başladığı konuşmasında, Genel Merkeze adayların ön seçimle belirlenmesi teklifini kendisinin götürdüğünü yineledi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun kendisi için birinci paradigma kontenjan teklifini sebep art çevirdiğini detaylarıyla anlattı.

CHP Genel Başkanı CHP umumi başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine, "Sizi listenin başına koyalım birinci olağan kontenjan şekilde girin, uğraşmayın, orada yerinizi alın diğerlerini de örgütten soralım örgüt ayarlasın" dediğini ifade eden Baykal, "Kendisine teşekkür ettim bu düşüncesine fakat bunu kabul etmem olası değil dedim. Ben Antalya’da ön seçim istiyorum, kendim için de istiyorum herkes için istiyorum. Böyle olursa Antalya ayağa kalkar, yok ise kendini kurtaran kurtaracak kurtaramayan hadi onlar girsin ön seçime veya delege ayarlasın. Yargıç gözetiminde tüm üyelerin katıldığı gerçek bir ön seçim olmalıdır ve ben bunu ön seçime katılmaktan şeref duyarım haysiyet duyarım. Merkez yoklamasıyla mebus olmaktansa böyle bir ön seçime girip seçimi kaybetmeyi tercih ederim" dedi.

GENEL MERKEZE SERT ELEŞTİRİ

Konuşmasında partinin merkez uygulamasını da sert bir dille eleştiren Deniz Baykal, "Daha neler göreceğiz. Ankara’da bir ölçü insan kendi içinde kapanmış ’yetki bende’, ’sen şuradan ol ben buradan’ diyor. Öyle bir şey kardeşim, kazan da gel kazan da. Milletten oy istiyorsun, milletin bir parçası Cumhuriyet Halk Partisi. Sen CHP’nin tabanından korkarsan CHP’yi milletin desteklediği parti durumuna nasıl getireceksin" biçiminde konuştu.

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARI

Konuşmasında Ergenekon ve Balyoz davalarına da yer veren Deniz Baykal, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştirdi. "Erdoğan, ’Ergenekon davasında Balyoz davasında bizi aldatmışlar, aldatılmışım’ diyor" diyen Baykal, "Yani ben ne biliyim iyi niyetle diyor. Saf tecrübesiz yumurtadan yeni çıkmış bir masum şimdi. Değerli arkadaşlarım inanmış bunlara sonra tutuklama olunca üzülmüş. Çünkü ortak çalıştığı insanlar, tutuklama olmasın demiş, CD’leri belgeleri getirmişler kıpırdayamamış. Hukuka saygısı, adalete saygısı var, o sebeple bir şey diyememiş, sürüklenmiş. Ne vakte kadar; 17 -25 Aralık krizi çıkıncaya kadar" dedi.

Türkiye’nin yalanla tutum edildiğini ileri devam eden Baykal, yaşanılan süreçlerin altında iri yalanların bulunduğunu ve bunun da onlardan bir tanesi olduğunu iddia etti. Baykal, "Sayın Cumhurbaşkanı o süre Başbakandı, sayın Abdullah Gül de Culmhurbaşkanıydı. Onlar değil miydi bize bir savcı gerek diyenler, her iş böyle başlamadı mı yani niye savcı arıyor, tüm bu işleri kurtaracak gözü kara savcı arıyor. O arayışın sonunda çıktı o ünlü savcı. Daha sonra kullanma süresi bitti, ondan sonra miadı doldu, ondan sonra atıldı bir kenara. Sen ’bu işin savcısı benim’ dediğinde ’ben de o davanın avukatım’ diyen Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı değil miydi. Kim seni savcı yaptı, sana savcılığı kim verdi" biçiminde konuştu.

"BÜYÜK DRAMLAR YAŞANDI"

O süreçte iri acılar ve dramlar yaşandığını, pek fazla fazla ailenin çöktüğünü, intiharlar olduğunu, bu işin kasası olmakla suçlanan kişilerin cezaevinde kanserden vefat ettiğini ifade eden Baykal, "Bütün bunlar o dönemin Başbakanı şimdinin Cumhurbaşkanı’nın ’ben bir savcı arıyorum’ diye çıktığı yolda oldu. Bütün bunları kullandığı belgeler ne, kim çıkardı bu belgeleri, birisi, şimdi o da tutuklandı. Bavulla kim geldi, yani bavulla gitmiş adliyeye teslim etmiş, ne yapsın yasa saygısından ötürü sesini çıkarmamış, o gerçekte hukuka saygılı bir savcı arıyormuş o savcı da tesadüfen gelivermiş ve sonra bu hadise böyle işlemiş ne zamana; kadar 17-25 Aralık’a kadar. Paralar pullar, nakit sayma makineleri ortaya çıkıncaya kadar. Yeter bundan böyle arkadaşlar, Türkiye hesabına kafi artık. Olmaz böyle bir şey, buna bir dur demek lazım, diyeceğiz. Ben yeni bir heyecanla söylüyorum, bu işin sonuna geldik" dedi.

İZLEME KOMİTESİ TARTIŞMALARI

Çözüm süreci izleme komitesiyle ilgili görüşlerini de paylaşan Deniz Baykal, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret ederek şöyle konuştu: "Bu izleme komitesi de nereden çıktı diyor, izleme komitesi 6 adet 16 adet konuşuyorlar ’ya bu nereden çıktı, benim onayım yok’ diyor, ’ben zaten kabul etmemiştim’ diyor. Şimdi yanıt verecek bulunan biz miyiz. Bu ne görünüm arkadaşlar, olmamakta olmaz hariç siyaset olmaz, yolsuzluk olmamakta adalet ve yasa hakkında içine girdiğimiz tablo olmaz, yoksulluk, esnaf, kadın, genç olmaz. Oluyor, olur bunun şeklinde olmakta bir noktaya kadar, sonra olmamakta bulunduğu ortaya çıkıverir."

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×