Baydemir: 21 yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 21. yüzyılın Kürtlerin yüzyılı olacağını söyledi.

Baydemir: 21 yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak
24 Ocak 2014 Cuma 16:23

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 21. yüzyılın Kürtlerin yüzyılı olacağını söyledi. Baydemir, "Kürt halkının özgürlüğü, bölgedeki tüm halklara ve Ortadoğu'ya barış getirecektir. Kürtlerin özgürlüğü birlik olmaktan geçer." dedi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) Polit Büro sorumlusu Mele Bahtiyar, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. IKYB'nin Polit Büro sorumlusu Mele Bahtiyar'ı Baydemir'le BDP'li milletvekililer karşıladı.

Ziyarette konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çalışma ve ittifakla dünden çok daha iyi durumda olduklarını ve yarının bugünden daha iyi olacağını söyleyen Baydemir, "21. Yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacaktır. Kürt halkının özgürlüğü, bölgedeki tüm halklara ve Ortadoğu'ya barış getirecektir. " dedi.

Ortadoğu'nun gözlerinin Rojava’nın üzerinde olduğunu belirten Baydemir, orada yaşanan gelişmelerin tüm Kürtlere heyecan verdiğini dile getirdi. Baydemir,bugünkü kazanımları canlarıyla Kürt halkına armağan eden Şeyh Sait, Seyit Rıza, Melle Mustafa Barzani, Mazlum Doğan, Necmettin Büyükkaya ve Sakine Cansız'ı anan Baydemir,, anıları önünde eğildiğini belirtti. "Necmettin Büyükkaya’yı anmak için buraya kadar gelmeniz çok önemlidir." diyen Baydemir, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani için "Keşke Mam Celal de bu barış sürecinin içinde olacak kadar sıhhatli olsaydı, Kürt diplomasisinin onun tecrübe ve zekasına çok ihtiyacı var." diye konuştu.

IKYB'nin Polit Büro sorumlusu Mele Bahtiyar ise bu yüzyılda, Güney Kürdistan'ın, aydınları Diyarbakır ismini yürekten hissettiğini söyledi. Bahtiyar "Bir çoğu çocuğuna 'Amed' ismini veriyor. Dolayısıyla bu heyecanla biz buraya bakıyor ve öyle önemsiyoruz." diye konuştu.

Mele Bahtiyar Ortadoğu'nun dördüncü büyük halkı olan Kürtler kendi halk ve özgürlüklerini elde etmedikçe, Ortadoğu'ya huzur ve barış gelemeyeceğini anlattı. Bu yıl içinde Türkiye’ye gerçek barışın gelmesini umut ettiklerini söyleyen Mele Bahtiyar, bu nedenle çözüm sürecini önemsediklerini ifade etti. Mele Bahtiyar, "Ama bunun nihayete ermesi için, Anayasal güvence şarttır. Bunun akabinde sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması gerekmektedir. Biz Amed’te Öcalan’ı karşılama töreninin gerçekleşeceği günü çok heyecanla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin Celal Talabani’nin sağlık durumunu sorması üzerine Mele Bahtiyar, "Her geçen ay bir öncekisinden daha iyidir. Ama sonuçta doktorların bileceği bir şey." şeklinde yanıt verdi. Baydemir, görüşmenin ardından Mele Bahtiyar'a bazı hediyeler verdi.

CİHAN

Baydemir: 21 yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×