Başbakan Yardımcısı Bozdağ: TCK 53 uygulanır, Öcalan siyaset yapamaz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, demokratikleşme paketi kapsamında gelen yasa değişikliklerinin Abdullah Öcalan’a siyaset yolu açtığı şeklindeki haberleri yalanladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: TCK 53 uygulanır, Öcalan siyaset yapamaz
07 Aralık 2013 Cumartesi 12:53

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, demokratikleşme paketi kapsamında gelen yasa değişikliklerinin Abdullah Öcalan’a siyaset yolu açtığı şeklindeki haberleri yalanladı. Bozdağ, “Siyasi Partiler Kanunu'nun 11'inci maddesinin 2'inci fıkrasının (b) bendinin yürürlükten kaldırılması; Öcalan'a siyaset yolunu açmaz.” dedi. Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Aksine yapılan yorum ve değerlendirmeler, anayasa ve yasalara uygun değildir. Gerçeği çarpıtmadır.” diye ekledi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bunun gerekçelerini ise şöyle sırladı: “Çünkü; a) ‘Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, siyasi partilerin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılır. Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz. (TCK.,53/2) Anayasa'ya göre (67;68) parti kurmak, partiye üye olmak, parti içinde/bağımsız siyasi faaliyet yapmak, seçmek/seçilmek birer siyasi haktır. Anayasa ve TCK (53'e)'ya göre cezasının infazı devam eden Öcalan ve cezası infaz edilmemiş diğer hükümlüler; siyasi haklarını kullanamaz. Siyasi Partiler Kanunu'nun 11/2/b bendinin yürürlükten kaldırılması bu gerçeği değiştirmez. TCK. madde 53 yine uygulanmaya devam eder.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×