"Başbakan kendisini değil artık ülkesini düşünmeli ve kenara çekilmelidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakanın kendisini değil artık ülkesini düşünmesi gerektiğini belirterek "Ülkedeki istikrarı sağlamak için gereken uzlaşı iklimini yaratmak amacıyla ne yapması gerektiğini öğrenmek istiyorsa Ukrayna'daki meslekt.

31 Ocak 2014 Cuma 12:53

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakanın kendisini değil artık ülkesini düşünmesi gerektiğini belirterek "Ülkedeki istikrarı sağlamak için gereken uzlaşı iklimini yaratmak amacıyla ne yapması gerektiğini öğrenmek istiyorsa Ukrayna'daki meslektaşının ne yaptığına bakması yeterli olacaktır. Kenara çekilmelidir." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Öztrak, Türkiye ekonomisinde kaybolan güvenin ve istikrarın mutlak surette yerine konması ve ekonominin çekici yönlerinin artırılması gerektiğini ifade etti. Bugün Türkiye'nin istikrarının önündeki en büyük tehdidin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu dile getiren Öztrak, Başbakan durdurulmadıkça ne dolar, ne de faizin duracağını, Türkiye'de bir kur-faiz sarmalına sıkışacağına dikkat çekti.

Başbakan'ın ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığını savunan Öztrak, tüm enerjisini muhatap olduğu yolsuzluk ve rüşvet iddialarından kurtulmaya harcadığını ifade etti. Hergün yeni bir ses kaydı ve tapelerin Türkiye'nin içine düştüğü kirliliği gözler önüne serdiğini belirten Öztrak, "Bu sızan bilgiler doğruysa Başbakan kendi medyasını oluşturmak için müteahhitlere haraç havuzu yaptırdığı, kesilen bu haraçlar karşılığında kamu ihalelerini paylaştırıldığı anlaşılmaktadır. Bunlar korkunç iddialardır. Dışarıya sızan bu tapeler doğru ise hukuk devleti ayaklar altına alınarak üzerinin örtülmek istendiği suçlar Yüce Divanlık suçlardır. Başbakanın artık kendine duyulan güvenin tamamen bittiğini, ekonomik ve sosyal yaşamı derin bir istikrarsızlığa sürüklediğini görmesi lazım. Başbakan kendisini değil, artık ülkesini düşünmelidir. Ülkedeki istikrarı sağlamak için gereken uzlaşı iklimini yaratmak amacıyla ne yapması gerektiğini öğrenmek istiyorsa Ukrayna'daki meslektaşının ne yaptığına bakması yeterli olacaktır. Kenara çekilmelidir." diye konuştu.

Tapelerle ilgili bir soruya Öztrak, bu konuşmaların hesabını Türk mahkemelerinin önünde vermesini beklediklerini ifade etti. Merkez Bankasının faiz artırımının zamanlamasına yönelik bir soruya ise Öztrak, her zaman faiz silahını elinin altında tutması gerektiğini kaydetti. Faizi sevmediğini ama gerektiğinde kullanılması gerektiğini dile getiren Öztrak, "Yüksek faiz iyi bir şey değil. Ama ekonomide sıkıntı varsa acı ilacı içmek zorundasınız. Daha önce harekete geçilseydi yüzde yüz faiz artırımı ile değil daha düşük faiz artırımı olabilirdi." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×