Başbakan Davutoğlu Kazakistan'da

Başbakan Davutoğlu, Kazakistan ziyaretinde önce Başbakan Karim Masimov ile ardından da Ak Ordu sarayında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü. Ziyarette çeşitli alanlarda yeni işbirliği anlaşmaları imzalanacak

Başbakan Davutoğlu Kazakistan'da
06 Şubat 2016 Cumartesi 11:09

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kazakistan ziyaretinde önce Başbakan Karim Masimov ile ardından da Ak Ordu sarayında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Kazakistan Başbakanı Karim Masimov ile ,Hükümet Evi'ndeki ,görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü. Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi. Davutoğlu, heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada, ortak kültürün yanında ortak stratejik çıkarları olan ve birbirini bütünleştiren coğrafyalarda olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatıyla Kazakistan'a ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ifade eden Davutoğlu, bu ziyaretin ilk olmakla birlikte son da olmayacağını belirtti.

Türkiye ile Kazakistan'ın birbiriyle çok yakın ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye ile Kazakistan ortak sınırımız olmamakla birlikte komşu ülke saydığımız iki dost ülkedir. Kazakistan'ın bağımsızlığından sonra Türkiye ile Kazakistan arasında ilişkiler en üst düzeye yükselmiş ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kurulmasıyla en üst düzeye çıkmıştır. Sayın Nazarbayev'i de bu çerçevede önümüzdeki aylarda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız" diye konuştu.

Davutoğlu, Masimov ile görüşmesinde birçok konuyu ele aldıklarını, her konuda ortak perspektife sahip olduklarını, Türkiye ile Kazakistan arasında ticaret, ekonomi ve ulaştırmada işbirliği alanlarını geliştirmekten büyük memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.

Heyetlararası görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Ali Sarıkaya, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

Başbakan , Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile de Ak Ordu Sarayı'nda bir araya geldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×