Başbakan'dan Almanya'ya sert tepki

Memleketi Erzincan Refahiye'de düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım,Almanya'nın 1915 olayları ile ilgili verdiği kararı burada da eleştirdi.

Başbakan'dan Almanya'ya sert tepki
04 Haziran 2016 Cumartesi 16:45

Memleketi Erzincan Refahiye'de düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım,Almanya'nın 1915 olayları ile ilgili verdiği kararı burada da eleştirdi. 2. Dünya Savaşı şartları altında bir çok ülkede yaşanmış olan bir göç olayının soykırım gibi yansıtılmaya çalıştığını belirten Başbakan, Almanya'nın verdiği bu kararla iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi zarar verdiğini söyledi. Terörle mücadelekonusuna da değinen  Başbakan, "Buradan terör örgütlerine, bunların destekçilerine ve siyasi uzantılarına şunu söylüyoruz. Türkiye tek vatan, tek millet olarak yoluna devam edecektir" dedi. Başbakan'ın sözleri sık sık "Kahrolsun PKK" sloganları ile kesildi.

İşte o konuşmadan satır başları

Gözün aydın Erzincan, gönlün aydın ekmeğini yiyen suyunu içen bir evladın Türkiye'nin sorumluluğunu aldı.Her şey için size teşekkür ediyorum. Can Erzincan'ın önünde Tüm Türkiye'ye söz veriyorum. Sizlere layık olmak dışında hiçbir davam yoktur. Al bayrağımızı en yükseklere çıkarmaya , terörü yok etmeye Allah'ın izniyle, sizlerin desteği ile azmettik, yemin ettik. Erzincan candır, birliğin beraberliğin, kardeşliğin şehridir.Yeni görevimle birlikte, doğduğum bu topraklara, iklimi sert insanları mert insanların yaşadığı bu topraklara geldik. Yeni dönemde, üstlendiğim bu görevle ülkemize daha çok hizmetler yapacağız.

SOYADIMIZ GİBİ İŞ YAPARIZ BİZ

Görevi alır almaz Diyarbakır'a gittik, PKK'nın haince katlettiği vatandaşlarımızın ailelerini ziyaret ettik.Sonra İstanbul'a döndük. Fetihin 563. yılını coşkulu bir şekilde kutladık. İşte kongreyle onun arkasındaki bir haftadan bahsediyorum. Bu ülkede haftalarca bakanlar kurulu toplanamıyordu. İşte 65. hükümet en kısa sürede kurulup güven oyu alan bir hükümet. Soyadımız gibi iş yaparız biz.

188 ESERİN AÇILIŞINI YAPTIK

Biz gittiğimiz yere eli boş gitmeyiz, hele hele atayurduna eli boş gelinir mi? Bugün 188 eserin açılışını yapıyoruz . Bugün farklı bir mutluluk yaşıyorum. Çünkü canlarımın arasındayım. Bir kez daha bu eserlerin yapılmasında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Durmak yok, yola devam. İşimiz hizmet, gücümüz millet.

AÇILIŞI YAPILAN ESERLER

Eğitim alanında 13 tane yeni eseri Erzincan'a kazandırdık. Erzincan'daki kız imam hatip lisesinin açılışını yaptık. Refahiye devlet hastanesinin açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.Mimar Sinan mahallesinde 224 dairesinde polis lojmanı yaptık. Polislerimiz, askerlerimiz, korucularımız bu ay yıldızlı bayrağın bekçisidir. Birliğimizin, kardeşliğimizin teminatıdır. 

TÜRKİYE'Yİ BÖLDÜRMEYİZ

2001 yılında neler olduğunu hatırlayın. Bir günde krizlerle Türkiye'nin ne hale geldiğini hatırlayın. yazar kasaların havada uçuştuğu dönemleri hatırlayın. Paramızın pul olduğu günleri hatırlayın. Ne hale gelmiştik. Bugün artık parası ile ekonomisi ile itibarı yüksek bir Türkiye var karşınızda. Bu Türkiye sizin eserinizdir. IMF'nin önünde el pençe divan dutan bir Türkiye'den bugün IMF'ye borç veren bir Türkiye var.Küresel krizlerde durmak yok hizmete, yatırıma devam diyerek ülkemizi krizlerden koruyarak istikrarın devam edişi için 14 yıldır çalışan bir AK Parti iktidarı var.14 boyunca çalıştık, ekonomisini geliştirdik, yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Ekmeğimizi böleriz Türkiye'yi böldürmeyiz.

ERZURUM İLE BAYBURT'U KOMŞU YAPACAĞIZ

Hava yollarını halk yolları yaptık. İnterneti Afrika seviyesinden alıp bu hallere getirdik. Size de bu yakışır. Kop dağını delip Erzurum ile Bayburt'u birbirine komşu yapacağız. 16 km'lik tünel ve sayısız köprülerle Kuzeyden Güneye koridor oluşturup Erzincan'ı Elazığ'a bağlıyoruz.

TERÖRLE MÜCADELEDE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ

İlk görevi aldığım zaman bu terör belasına bir son vereceğimizi söylemiştik. Emin adımlarla ilerliyoruz.Bütün teröristler silahlarını bırakıncaya  kadar mücadelemiz devam edecek.Terör örgütlerine, bunların destekçilerine ve siyasi uzantılarına şunu söylüyoruz. Türkiye tek vatan, tek millet olarak yoluna devam edecektir.

KİM DOST, KİM DÜŞMAN GÖRDÜK

Bizi bu yoldan kimse döndüremez. Kimin dost, kimin düşman olduğunu bugünlerde çok iyi görüyoruz.Geçtiğimiz gün Almanya'da bir karar çıktı. Almanya bir yalana imza attı. 100 yıl önce 1. dünya savaşı şartları altında her ülkede yaşanan bir göç olayını bugün önümüze soykırım olarak getirmeye çalışanlar şunu bilsin. Türkiye tarihi ile de milleti ile de gurur duyuyor. Eski hesapları açarsak, orada en az hesabı olan Türkiye'dir. Daha dün Avrupa'nın göbeğinde 10 binlerce Bosnalı kardeşlerimiz öldürüldüğünde susanlar, Hocalı katliamını görmeyenler bugün Ermenilerin hamiliğine soyunmuşlar. Bu karar Almanya-Türkiye ilişkilerini zedeledi. Umut ediyoruz ki bu yanlıştan kısa sürede dönerler. 

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ YENİ ANAYASADAN GEÇİYOR

Şimdi diyoruz ki artık Türkiye yeni bir anayasaya sahip olsun, darbeler kalıntısı anayasa Türkiye'nin işini görmüyor. Başkanlık sitemini de partili cumhurbaşkanlığını da getirelim. Bu çelişkiyi ortadan kaldıralım. Erzincan şimdi yeni anayasa yolunu, başkanlık yolunu açmaya hazır mısınız? Hayırlı uğurlu olsun. Türkiye'nin geleceği yeni Anayasa ve yönetim sisteminden geçiyor. Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında en önemli karardır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×