Bakanlar Kurulu toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu ikinci kez Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda topladı. Toplantı 11.00'da başladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci kere Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapıyor. Kurul'da, döviz piyasasındaki dalgalanma ile "Çözüm Süreci" ve İç Güvenlik Paketi'nin ele alınması bekleniyor. Kurul'un sürpriz misafiri ise son günlerde yaşanan F-4 kazaları sonrası Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

Ulusal ve uluslararası pek aşırı gelişmelerin ele alınacağı toplantı, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşiyor. Toplantıda Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci, Kıbrıs müzakereleri ve son çağda tyükselişılmaya başlanan F-4 kazaları değerlendirilecek başlıklar içerisinde yer alıyor. Beştepe'deki toplantının öncelikli gündem maddeleri; çözüm süreci ve bu kapsamında geçen hafta Abdullah Öcalan sebebi ile terör örgütü PKK'ya yapılan silah bırakma çağrısı olacak. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Erdoğan başkanlığında birleşen kabineye bilgi verecek. 

PARALEL YAPI VE GÜLEN'İN İADESİ 

Toplantıda, enlem bina ile mücadelenin ise ayrı bir başlık şekilde ele alınması öngörülüyor. Bu konu meselesinde şimdiye kadar atılan adımların yanı sıra, Fethullah Gülen meselesinde kırmızı bülten çıkarılması ve Gülen'in ABD'den iadesi kapsamında yapılanlar ayrıntılı şekilde değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla dile getirdiği "Yeni anayasanın yapılması" ve "Başkanlık sistemi" konularının masaya yatırılması da öngörüyor. İlgili birimlerin muhtelif ülkelerdeki sistemlerin işleyişi kapsamında kurula detaylı bilgi vermesi bekleniyor. 

FAİZ VE DOLARDAKİ YÜKSELİŞ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süredir altını çizdiği, "faizlerin düşürülmesi" ve "dolardaki yükseliş" konuları kapsamında ilgili bakanlar son hali anlatacak.

BAKANLAR KURULUNDA SÜRPRİZ KONUK

Bakanlar Kurulu'nun sürpriz misafiri ise Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk oldu. 

İLK KEZ KATILDILAR

Seçimler itibarı ile yasa gereği İçişleri, Adalet ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlarının yerlerine tayin edilen Sebahattin Öztürk, Kenan İpek ve Feridun Bilgin de Bakanlar Kurulu’na ilk kere katıldı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×