Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı konuşmada AB ilerleme raporunun aynen iade edileceğini açıkladı

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor. Kurtulmuş'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Siyasetin finanması konusunda uzun görüşmeler yaptık. Öncelikle bu eylem planı içinde yer alan bir konudur. İkincisi uluslararası yükümlülüklerdir. Bu yolda adım atılması zaruridir. Bu sadece hükümeti, AK Parti'yi değil bütün partileri ilgilendirdiğini biliyoruz. Diğer partilerden de katkılarını bekleyeceğiz. İlgili arkadaşlarımız parti temsilcileriyle bir araya gelerek görüşlerine müracaat edecek.

İkinci olarak ele aldığımız konu, bu sefer teferruatlı bir şekilde gündeme gelen Sağlık Bakanlığı'nın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalardır. Hem insan, hem hastanelerimizin mevcut durumuna yönelik bir röntgen çekilmiştir. Sağlık sistemimizin yeni parametreleri neler olacak bunlar üzerinde durulmuştur. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin en önemli sorunu kronik hastalıklar sebebidir. Bundan sonraki sağlık sistemimizin koruyucu ve önleyici hekimlik müessesinin daha etkin çalışmasıdır. Obezite ve bunun gibi hastalıkların nedeninin statik durgunluk olduğudur. Bunlarla ilgi ne gibi tedbirler alınabileceği yönünde tedbirler paylaşıldı. Aile hekimliği müessesinin yeniden yapılandırılması da görüşüldü. Sevk zinciri de yeniden yapılandırılacak.

Avrupa Birliği konusun üçüncü olarak ele alındı. 14 Nisan 2016'da AB Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu açıkladı. Bu rapor bizim için kabul edilebilir değildir. Üç kırmızı çizgimiz var. Birincisi 1915 olaylarına atıfta bulunarak Ermeni soykırımından bahseden raporu kabul edemeyiz. PKK'yı terör örgütü listesinden çıkarılmasını kabul edemeyiz, Türkiye'nin kullandığı fonların çıkarılması kabul edilebilir değil. 1915 olayları nedeniyle asla kabul edilemez bu rapor. Bu rapor iade edilecektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×