Bakan Yazıcı, paralel devlet iddialarına cevap verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, paralel devlet iddiaları için “Devletin yönetim şeması içerisinde, yaşanan olayları da dikkate aldığımızda paralel uygulamalara gidildiği iddiaları var.

Bakan Yazıcı, paralel devlet iddialarına cevap verdi
25 Ocak 2014 Cumartesi 14:18

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, paralel devlet iddiaları için “Devletin yönetim şeması içerisinde, yaşanan olayları da dikkate aldığımızda paralel uygulamalara gidildiği iddiaları var. Bunların elbette ki kanıt ve belgelerle ortaya çıkması lazım.” dedi.

Bakanı Hayati Yazıcı, memleketi Rize’de, beraberindeki AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar ve AK Parti Rize Belediye Başkanı Adayı Prof. Dr. Reşat Kasap ile birlikte parti binasında gazetecilerle bir araya geldi.

Bakan Yazıcı, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında çatışmaların olduğu iddiasıyla ilgili “Yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında bir çatışma olduğu iddiasını abartılı buluyorum. Böyle bir çatışma kesinlikle söz konusu bile değil. Devletin diğer organları gibi yasama, yürütme ve yargı erkleri olarak nitelendirdiğimiz erkler içerisinde de kamu görevini üstlenmiş bazı kişilerin yanlışlarından söz edilebilir. O yanlışlar elbetteki erkin bütününe hükmedecek bir değerlendirme taşımaz. Bu doğru değil. Her erk içerisinde bazı ölçütleri dikkate aldığımızda ‘bu yanlış oldu’ diyebileceğimiz uygulamalar vardır. Bunlarında giderilme prosedürleri hukuk devletinde bellidir. Bunları da aşarız. Bizim güçlü bir devlet yapımız var, güçlü bir devlet geleneğimiz var. sezgilerimiz çok güçlüdür. İnsanlara bakış açılarımız çok derindir.” ifadelerini kullandı.

PARALEL DEVLET İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Bakan Yazıcı, paralel devlet iddialarına ise “Türkiye’de bizim 4 tane kırmızı çizgimiz var. Tek devlet, tek bayrak, tek vatan, tek millet diyoruz. Bu topraklarda tek devletin yanında hiçbir zaman paralel diye bir yapı söz konusu değil ama devletin yönetim şeması içerisinde bazı kişilerin paralel uygulamalar içerisine girdiklerini söyleyenler var. Bunlar söylenebilir. Bunların da bir paralel devlet şeklinde değerlendirilmesinin çok gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Böyle bir şey olamaz çünkü tek devlet var. Devletin yönetim şeması içerisinde, yaşanan olayları da dikkate aldığımızda paralel uygulamalara gidildiği iddiaları var. Bunların elbette ki kanıt ve belgelerle ortaya çıkması lazım. Öyle bir saptama olursa onu da hep birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Bir gazetecinin MİT’e ait TIR'larda taşınan materyaller ve savcının tutumu konusundaki sorusuna ise Bakan Yazıcı şöyle cevap verdi: “Ben isimler üzerinde durmak istemem. Kurallardan söz etmek isterim. Dünyada her ülkenin istihbarat teşkilatı vardır. Bu teşkilatların görevleri birbirlerine benzer. İstihbarat görevi yapan kişiler ihtiyaç duyduğu materyalleri, hava, kara, demiryolu araçlarıyla taşıyabilir, taşıtabilir. Bu materyallerin aranması söz konusu değildir. İstihbarat öyle birşeydir ki taşıdığı evrak hiçbir yerle bağlantı kurmazsanız suç bile teşkil edebilir. Ama bir sorunu sona erdirmek için istihbarat onu taşımak zorunda da olabilir. İstihbaratı ‘niye taşıyorsun’ diye suçlayamazsın. İstihbarat teşkilatımıza ait o araçların güzergahları itibariyle hukukumuza göre kontrol ve denetimlerinde görevli organların usulüne uygun olarak bilgilendirilmiş olmalarına karşın bir yerde bir savcı, bir yerde bir emniyet, bir yerde bir jandarma mahkeme kararı alarak bu tür taşımalara müdahale etmesi hukuk dışıdır. Sözünü ettiğimiz somut olayda bu enformasyon olmuş mu? Bunu bilmiyorum. Ama bu enformasyon olmasına rağmen ‘ben ararım, bakarım’ denmişse orada başka bir amaç vardır. Hukuk devletinde bu olay sorgulanır.” CİHAN

Bakan Yazıcı, paralel devlet iddialarına cevap verdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×