Bakan Şimşek’e esnaf tepkisi: Size oy vermeyeceğime yemin ettireceksiniz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adana’daki programı çerçevesinde Mısır Çarşısı’ndaki esnafı ziyaret etti.

Bakan Şimşek’e esnaf tepkisi: Size oy vermeyeceğime yemin ettireceksiniz
07 Mart 2014 Cuma 16:13

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adana’daki programı çerçevesinde Mısır Çarşısı’ndaki esnafı ziyaret etti. Esnafla sohbet eden Şimşek’e meşhur Adana kebabı ve şalgam ikram edildi. Şimşek, bazı vatandaşlarla Kürtçe konuştu. Gezi sırasında bir genç “Adana’da işsizlik oranının neden yüksek olduğunu” sordu. Bir ayakkabıcı esnafı ise, “Esnafız ama perişanız. İş güç yok, ne yapacağımızı şaşırdık.” ifadeleriyle rahatsızlığını dile getirdi. Seyyar esnaf bir ise Matematik bölümü mezunu oğlunun öğretmen olarak atanmamasına tepki gösterdi. Seyyar bir esnaf, “Ne olacak bu zavallının hali? İlk defa size oy verdim. Bir daha da vermeyeceğime yemin ettireceksiniz. Çocuk 85 puan aldı. Ataması gelmedi. 70 yaşındaki insanlarımız çalışıyor, yazık. O gençlikler bitiyor. Evladımı göreceksiniz, yürekler acısı. Psikolojik sorunları başladı. Arkadaşları evlendi; ev, araba sahibi oldu. Ben fakirim, bu zavallı ne yapacak. Ben tablacıyım. 25 yıl emek verdim, yazık. Boşuna mı emek verdim?” diye dert yandı.

450 BİN İLAVE ÖĞRETMEN ALMIŞ OLACAĞIZ

Esnafı dinleyen Şimşek, “Biz iktidara gelmeden önce 80 yılda; yani 2002’de Türkiye’de 400 bin öğretmen vardı. Ağustos itibariyle bunu 850 bine; yani 450 bin ilave öğretmen almış olacağız. Bütçenin yüzde 23’ü eğitime gidiyor. Öğretmen de almaya devam edeceğiz. Ama sınavı kazanması lazım.” cevabını verdi. Ülkede üniversite sayısının 76’dan 175’e çıktığını açıklayan Şimşek, “Bundan sonra herkes üniversite mezunu olacak. Türkiye’de çalışan 26 milyon kişiden 3 milyonu devlette çalışıyor. Özel sektörde iş imkânı arayacak. Başka bir yolu yok.” dedi.

İŞSİZLİK ÇOK CÜZİ BİR ŞEKİLDE YUKARIYA DOĞRU BİR EĞİLİMDE

Cuma namazını Yağ Camii’nde kılan Bakan Şimşek, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Adana’daki sanayi, işadamı ve kanaat önderleriyle bir araya geldiğini belirten Şimşek, kentin sorunlarını dinlediğini kaydetti. Şimşek, seçim atmosferinde yapılan bir gezide olsa gittikleri her yerde ülkenin reel aktörlerini dinlediklerine işaret etti. Türkiye’nin 2007’den buyana dünyada en fazla istihdam meydana getiren ülkelerin başında geldiğini ifade eden Şimşek, “4.8 milyon insana iş vermişiz. Bu bir rekordur. Ama Türkiye’nin nüfusu genç. Çalışma çağındaki nüfus hızla artıyor. İş gücüne katılım oranı son yıllarda yükseldi. Daha çok kişi piyasa geliyor, iş arıyor. Dolayısı ile işini kaybedenden çok, piyasaya yeni girenlerin iş bulamaması nedeniyle işsizlik çok cüzi bir şekilde yukarıya doğru bir eğilimde. Geçen yılı biz yüzde 9.7’de kapattık. Sonuçta yine de tek hanede kapatmışız. Özü itibariyle Türkiye’nin büyümesi ve istikrarı önemli.” diye konuştu.

HERKESİN ÜLKENİN İSTİKRARINI ZEDELEMEDEN İŞİNİ YAPMASI LAZIM

En ufuk bir belirsizlikte faizlerin yükseldiğini, tüketim ve yatırımların ötelendiğini; bunun esnaf ve sanayiciye olumsuz biçimde yansıdığını vurgulayan Şimşek, herkesin ülkenin istikrarını, itibarını ve güven ortamını zedelemeden işini yapması gerektiğinin altını çizdi. “Yüzde 3’ü aşan partilere verilecek seçim yardımının ekonomiyi nasıl etkileyeceği” şeklindeki soruya ise Şimşek, “Partilere yapılan yardım bütçede o kadar cüzi bir miktardır ki, hiç ekonomiyi etkilemez.” karşılığını verdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×