Bakan Bozdağ, CHP'yi riyakârlıkla suçladı

Adalet Bakanı Bozdağ, anayasa uzlaşma komisyonunu terk eden CHP'ye sert tepki göstererek, "Gerçekte darbe anayasasını benimseyen CHP, halkın yeni anayasa talebi yüzünden yeni anayasa istiyormuş gözükerek riyakar bir siyaset izliyor" dedi

Bakan Bozdağ, CHP'yi riyakârlıkla suçladı
17 Şubat 2016 Çarşamba 12:16

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mutabakat Komisyonuna ilişkin gelişmelerle ilgili, "CHP, darbenin anayasasının ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Gerçekte darbe anayasasını benimseyen CHP, halkın yeni anayasa talebi yüzünden yeni anayasa istiyormuş gözükerek riyakar bir siyaset izliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, yeni anayasa yapmak için TBMM Başkanı'nın çağrısıyla kurulan Anayasa Mutabakat Komisyonunun, CHP'nin dayatmacı tutumu nedeniyle sona erdiğini belirtti.

"Anayasa Mutabakat Komisyonu, komisyonun adı, görev çerçevesi, çalışma usulü ve süresini belirlemeden, dahası iş başı yapamadan dağılmış oldu" ifadesini kullanan Bozdağ, şöyle devam etti:

"AK Parti, komisyonda 317 eşit temsili oy birliği ile karar almayı kabul ederek, dayatma yerine uzlaşma istediğini samimiyetle göstermiştir. CHP'nin, önce darbe mevzuatı sonra anayasa, 'Anayasa'da ilk dört maddeyi ve başkanlık sistemini müzakere etmem' dayatması komisyonu bitirdi.

Başbakanımızın, CHP'ye, 'Darbe hukukunu bitirmek için gelin hep birlikte adım atalım. Anayasa yazımı için kurulan komisyonu başka işlerle meşgul etmeyin' çağrısına rağmen CHP, komisyonu sona erdiren tutumunu değiştirmedi. 1982 Anayasası, darbe mevzuatının anasıdır. Darbe mevzuatı karşıtı CHP, darbe yasalarının anası anayasa ile işe neden başlamak istemiyor? Darbe yasalarının anası anayasadan önce diğer darbe mevzuatını değiştirelim diyen CHP, darbenin anayasasının ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Gerçekte darbe anayasasını benimseyen CHP, halkın yeni anayasa talebi yüzünden yeni anayasa istiyormuş gözükerek riyakar bir siyaset izliyor. Yeni anayasa yapılırken, 'şunu konuşurum/konuşmam, tartışırım/tartışmam, müzakere ederim/etmem' diyen uzlaşmacı mıdır yoksa dayatmacı mıdır? Uzlaşmadan CHP, dayatmasının kabulünü anlıyor."

"O DEVİR KAPANDI CHP'NİN HABERİ YOK"

Bozdağ, CHP'nin hala Türkiye'de tek parti zihniyetinin hakim olduğunu sandığını vurguladı.

Bozdağ, şunları kaydetti: "O devir kapandı, CHP bihaber. Komisyon kararlarını oy birliğiyle aldığına ve CHP'ye rağmen bir maddenin kabulü mümkün olmadığına göre, CHP'nin dayatmasının anlamı nedir? Temel ilkeler/hak ve hürriyetler ve hükümet sistemi tartışması hiç yapılmadan, bunlar hiç konuşulmadan yapılmış yeni anayasa var mı? Yok. CHP, özgürce konuşmaktan, müzakereden, tartışmaktan ve istemediği fikirleri duymaktan korkuyor. Bu, CHP'nin fikri kifayetsizliğini gösterir. Gerçek şu, CHP, darbe yasalarının anası 1982 Anayasası'nı koruyor, kolluyor ve yeni anayasa yapımını engellemek istiyor. Gerisi bahane."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×