Bakan Bozdağ: AYM esastan müdahale etti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin MİT TIR'ları davasındaki kararıyla 'davaya esastan müdahale' ederek 'delil durumu'na baktığını söyledi.

Bakan Bozdağ: AYM esastan müdahale etti
10 Mart 2016 Perşembe 11:23

Son Haberler Logo

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin MİT TIR'ları soruşturmasından tutuklu bulunan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararları eleştirdi. Bakan Bozdağ, davadaki kararıyla 'davaya esastan müdahale' ederek 'delil durumu'na baktığını söyledi. Bozdağ, Anayasa'daki ilgili maddede AYM'nin bireysel başvuruları genel kurulda görüşemeyeceğini belirttiği halde, mahkemenin bu kurala uymadığını ifade etti. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı"na katıldı.

Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin (AYM), Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararına ilişkin, "Anayasa Mahkemesi başkanına ve karara imza atanlara soruyorum, bu karar bal gibi delil incelemesidir, bal gibi ilk derece mahkemesinin yerine geçip esas incelemesi yapmaktır. Anayasa, Anayasa Mahkememize böyle bir hakkı, vazifeyi vermemektedir" dedi.

Anayasa Mahkemesinin ilk derece mahkemesi olmadığına işaret eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkememiz ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır. Türkiye'yi böylesine gereksiz tartışmalara kimsenin itmemesi gerekmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×