Atalay:Kırıkkale'de hakim kararıyla siyasiler ve kamu görevlileri dinlenmiş

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale'de AK Parti İl Başkanı dahil bir grubun hakim kararıyla 4 ay süreyle dinlendiğini söyledi.

Atalay:Kırıkkale'de hakim kararıyla siyasiler ve kamu görevlileri dinlenmiş
07 Mart 2014 Cuma 17:03

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale'de AK Parti İl Başkanı dahil bir grubun hakim kararıyla 4 ay süreyle dinlendiğini söyledi. Atalay, dinlenenler arasında siyasiler ve kamu kurumu yetkililerinin de bulunduğunu vurguladı.

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde seçim bürosunun açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Atalay, dinlemelerle ilgili şu anda devletin bütün mekanizmalarının çalıştığını belirterek,"Bunların hepsi tek tek açığa çıkarılıyor. Kaç kişi dinlenmiş, yargı kanalıyla, hangi hakimler, hangi kararları vermiş, hangi keyfi dinlemeler yapılmış? bütün bunların kayıtları çıkarılıyor ve bütün bunların hesabı sorulacak. İl bazında bile. İlk defa burada söylüyorum, yeni çıkan kayıtlarda iki gün önce, bir toplantıda İçişleri Bakanı'nın verdiği kayıtta, Kırıkkale'de Ak Parti İl Başkanı dahil bir grubu 4 ay süreyle dinlemişler ve bunlar hakim kararıyla dinleme. Bunun içinde kamudan kişiler var, siyasetin içinden kişiler var. Bu böyle bir mekanizma ama bunların hesabı sorulacak. Başbakanım da kesin olarak ifade etti, bunları yapanlar hesap verecekler. Bunu bilin ama bunları yapanlara, bu ülkeyi karıştıranlara ilk hesabı inşallah 30 Mart günü halk verecek, bunu istirham ediyoruz. Bu demokrasinin güçlü bir onayı olacak. Türkiye'nin geleceğine dönük, Türk milletinin, sizlerin, vatandaşlarımızın böyle büyük bir mühür vurması olacak. 30 Mart'ı bütün bunları düşünerek değerlendirelim ve ona göre çalışalım.” diye konuştu.

Atalay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir ülkede, bir kesim Başbakan ile Adalet Bakanı'nın telefon konuşmasını dinliyor. Bu öyle bir milli güvenlik sorunudur ki, öyle büyük bir suçtur ki, bunun içeriği önemli değil, bizatihi sadece dinlenmesi kendi başına çok vahimdir ve şimdi bunları açıklıyorlar, birde utanmadan." dedi.


Atalay, özgürlükleri genişletmek anlamında çok adım atıldığını ifade ederek şunları kaydetti: " Dini inancını yaşamak isteyenler ne zorluklarla karşılaştılar. Kız çocuklarımız kıyafetleriyle belli yerlere giremezler, çalışamazlardı. Kendimiz, hepimiz, hayatımızda, 28 Şubat öncesi sıkıntılar çektik. Şimdi hamdolsun onun hepsi bitti ve Türkiye'de büyük bir özgürlük var. Artık o kıyafetleriyle kız çocuklarımız hem okuluna, üniversitesine gidiyor hem de istediği mesleği - doktorluk, avukatlık, hatta milletvekili olmaya kadar- her yerde özgürce yaşıyorlar. Biz bunları partimizin en önemli misyonu ve görevleri olarak kabul ediyoruz ve bundan sonra da öyle olacak."

YENİ YARGI PAKETİNİN DE ÖZGÜRLÜKLER ANLAMINDA

Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili yasayı dün onayladığını anımsatarak, bugün de yasanın yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Yeni yargı paketinin de özgürlükler anlamında çok şey getirdiğini bildiren Atalay, özellikle dinlemeyi, gözaltına alınmayı, tutuklanmayı zorlaştıran hükümler ve yargıya bu manada daha özenli olmasını isteyen sınırlamalar getirildiğini belirterek, "Birileri devlet içinde görevli, bunlar maalesef çoğu bir örgütlenme içinde, devletin en gizli telefonlarını dinlemişler ve bunlar güvenilen, kendilerine görev verilen kişiler. Düşünebiliyor musunuz ? Bir ülkede, bir kesim Başbakan ile Adalet Bakanı'nın telefon konuşmasını dinliyor. Bu öyle bir milli güvenlik sorunudur ki, öyle büyük bir suçtur ki, bunun içeriği önemli değil, bizatihi sadece dinlenmesi kendi başına çok vahimdir ve şimdi bunları açıklıyorlar, birde utanmadan. Yani hükümetin Başbakanı'nı yıpratmak için bir de bunları şimdi kamuoyuna servis ediyorlar ama şunu bilin bu düzenlemeler yapılıyor. Bugün çıkan yasa çok önemli. Bundan sonra hiç kimse keyfi dinleme yapamayacak."dedi.
CİHAN

Atalay:Kırıkkale'de hakim kararıyla siyasiler ve kamu görevlileri dinlenmiş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×