"Atadığınız insanlara montaj dedirtseniz de milletin hafızasından atamazsınız"

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti iktidarında hiçbir dönemde olmadığı kadar yolsuzluk yapıldığını belirterek "Hangi çözümü bulursanız bulun, ne kadar kapatmaya çalışırsanız çalışın, atadığınız insanlara montaj dedirtirseniz...

08 Haziran 2014 Pazar 15:23

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti iktidarında hiçbir dönemde olmadığı kadar yolsuzluk yapıldığını belirterek "Hangi çözümü bulursanız bulun, ne kadar kapatmaya çalışırsanız çalışın, atadığınız insanlara montaj dedirtirseniz dedirtin, milletin hafızasına yerleşti, milletin hafızasından söküp atamazsınız." dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) 9. Olağan Kurultayı, İvedik Organize Sanayi Kongre Salonu'nda yapılıyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin tek aday olduğu kurultay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Konuşmasına başta Muhsin Yazıcıoğlu olmak üzere helikopter kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Destici, Yazcıoğlu'nun usul ve üslupla yaptığı siyaseti takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

"Siyasi menfaatleri, gelecekleri, parti çıkarları, şahsi çıkarları için ülkeyi bölmekten, milleti kamplaştırıp ayrıştırmaktan hatta çatıştırmaktan geri durmayanlara inat dün olduğu gibi bugün de birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve büyük birlik diyeceğiz." diyen Destici, siyasi çıkarlar için ortada adalet, ahlak ve vicdan bırakılmadığını vurguladı. Son bir iki yılda yaşanan gelişmelere bakıldığında Türkiye'de güçlü ve tarafsız adalet sistemi olduğundan bahsedilemeyeceğini belirten Destici, bütün davaların ters yüz edildiğini kaydetti.

"'YESİN DE BİZİMKİ YESİN', 'HİZMET ETSİN DE YESİN', 'ÖBÜRÜ YİYECEĞİNE BU YESİN'; BU NEREDE YAZIYOR"

Türkiye'nin ahlak konusunda büyük bir yozlaşmaya sürüklendiğini anlatan Destici, uyuşturucu başta olmak üzere kötü alışkanlıkların arttığına dikkat çekti. "Eğer bir ülkede 100 lise öğrencisinden 45'i sigara, 39'u alkol ve yüzde 20'ye yakını uyuşturucu kullanıyorsa bu ülkede biz, hangi ahlaktan, hangi gelecekten hangi nesilden bahsedebiliriz?" diye soran Destici, ülkeyi yönetenlerin eğilmesi gereken asıl konunun bu olduğunu ama hiç umurlarında olmadığını ifade etti.

Yerel seçimlerde partisinin seçim bütçesinin bir kaç yüz bin lira iken iktidar partisinin BBP'den bir ilçeyi almak için 18 trilyon lira harcadığını dile getiren Destici, bu paranın kaynağının nereden geldiğini sordu. "Bu milletin parası ama bunun hesabı bir gün sorulur." diyen Destici, şunları söyledi: "Rabbim, bize, BBP'ye bu kadrolara imkan versin, iktidarı nasip etsin, hiçkimsenin yapmadığı, yapamadığı, çünkü hepsinin açığı var, hepsi buna benzer şeyler yaptılar, sırtlarında yumurta küfeleri var ama BBP kadrolarının asla veremeyeceği hesaplanıyok, BBP kadrolarının sırtlarında yumurta küfesi yok, Rabbim bize iktidarı nasip etsin, boğazlarından kursaklarından çıkarıp millete koymazsak namerdiz. Milletin malını kendi malı gibi görenler, devletin malını deniz hesabıyla tüketmeye çalışanlar sanmasın ki bu hesap bir gün sorulmaz. Bu dünyada sorulmazsa ahirette sorulur. Toplumda öyle bir algı oluşturulmaya çalışıyor ki en dindar, en mütedeyyin diyebileceğimiz insanların ağzından maalesef şu kelimeler dökülüyor, 'Yesin de bizimki yesin', 'Hizmet etsin de yesin', 'Öbürü yiyeceğine bu yesin' diyor. Bu nerede yazıyor. Allahın kitabında böyle bir cevaz var mı, Resulün sünnetinde böyle bir uygulama var mı?"

AK Parti iktidarında hiçbir dönemde olmadığı kadar yolsuzluk yapıldığını belirten Destici, "Hangi çözümü bulursanız bulun, ne kadar kapatmaya çalışırsanız çalışın, atadığınız insanlara montaj dedirtirseniz dedirtin, milletin hafızasına yerleşti, milletin hafızasından söküp atamazsınız. Ancak hukuka gidip, hukukta aklanırsanız o zaman bir nebze milletin hafızasında, milletin vicdanında aklanmış olursunuz." ifadelerini kullandı.

"BÖLÜCÜLERLE YAPMADIĞIN MÜCADELEYİ GELİP SİVAS'TA BBP İLE YAPIYORSUN"

Siyaseti birileri kazansın diye değil devlet, millet kazansın diye yaptıklarını dile getiren Destici, "Devlet, millet, ülke kazanıyor mu, kaybediyor mu, ona baktık ve ona göre karar verdik ama birileri asla bu hassasiyet içinde olmadı. Mardin'i, Van'ı Ağrı'yı, kaybetmeyi peşinen göze aldı. Antalya'ya, Balıkesir'e, Sivas'a, Eskişehir'e göz dikti. Ya kardeşim, Sivas'ı sen alsan ne olur, ben alsam ne olur? Balıkesir'i sen alsan ne olur, MHP alsa ne olur? Yalova'yı CHP alsa ne olur, sen alsan ne olur? Devletin birliğinden, beraberliğinden, üniter yapıdan yana olan her siyasi parti kazanabilir. Biz, isteriz ki tabii ki bizim partimiz kazansın ama sen bölücülere tanıdığın fırsatı, imkanı, bölücülerle yapmadığın mücadeleyi gelip Sivas'ta BBP ile yapıyorsan ben sana ne diyeyim? Ondan sonra kalkıp başka şeylerden bahsediliyor." şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da çözüm sürecine ilişkin düzenlenen toplantıyı da eleştiren Destici, kardeş kavgası, şehit gelmesini ve kan akmasını istemediklerini vurguladı. "Kürt kardeşlerimizi dün de kucakladık, bugün de kucaklarız, yarın da kucaklarız." diyen Destici, "Hiçbirimiz 14,16 yaşında çocukların dağa kaçırılmasını istemiyoruz. Diyarbakır'da çocukları zorla dağa götürülen anaların acısını yürekte hisseden bir siyasi partiyim ama bunun sorumlusu kim, bunun mesuliyeti kimde, bu ülkeyi kim yönetiyor. Sayın Başbakan, Geziye takılmış oradan devam ediyor, 17, 25 Aralık'a takılmış, oradan devam ediyor. Burada açıkça paralel bir devlet kuruluyor sayın Başbakan, bunu görmüyor musun, görmezden mi geliyorsun yoksa adına çözüm süreci dediğin pazarlık ve müzakere süreci içinde bu var mı, bunu bir millete söyle." dedi.

30 Haziran'da helikopter kazasında hayatını kaybeden Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin davanın Kahramanmaraş'ta görüleceğini hatırlatan Destici, teşkilatlardaki tüm avukatların cüppelerini giyererk o gün orada olmasını istedi. Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurgulayan Destici, soru işaretlerinin hala giderilemediğini ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×